Rozúčtování spotřeby vody: Kamstrup přináší řešení přínosné pro vodárny i odběratele (I)

28.4.2017 | Kamstrup A/S
Jak dosáhnout toho, aby rozúčtování vody bylo skutečně spravedlivé a aby kvůli němu odběratelům vody ani provozovatelům distribuční sítě nevznikaly zbytečné ztráty? Společnost Kamstrup přichází s řešením.

Moderní měřiče Kamstrup: ideální řešení i pro malé obce

31.3.2017 | Kamstrup A/S
Kompletní výměna mechanických měřičů za nové, inteligentní měřiče Kamstrup, která proběhla v obci Roštín ve Zlínském kraji, přinesla obyvatelům značnou úsporu času a prostředků.

Aktuální výzvy a trendy pro efektivní sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení

23.3.2017 | REMA Systém
S rostoucí spotřebou nových elektrozařízení se stále častěji diskutují témata výzev a bariér spojených s jejich následnou recyklací. Jedním z posledních diskutovaných témat je oblast principů „Good for the planet“, tedy přístupů s pozitivním dopadem na planetu.

Využití RPAS pro mapování a monitoring

25.7.2016 | prof. Dr. Ing. Karel Pavelka, Fakulta stavební ČVUT, katedra mapování a kartografie
Společně se zástupci katedry geomatiky stavební fakulty ČVUT Praha jsme připravili třídílný seriál o tématu nadmíru aktuálním a takřka futurologickém – o dronech v oblasti stavebnictví. Ve třetím závěrečném dílu prozkoumáme možnosti jejich využití pro mapování a monitoring ve stavebnictví.

Elektrické vytápění topnými kabely II.

5.3.2016 | Ing. Karel Dvořáček
Druhý díl článku o topných kabelech se zaměřuje na metody odstraňování námrazy z komunikací a z okapů.

Účinky elektromagnetického pole na lidský organismus

10.11.2015 | Ing. Ivo Novák, MBA
Článek si klade za cíl seznámit čtenáře se základními otázkami účinků elektromagnetického pole (EMP) na člověka, s rozdílným hodnocením zdravotních rizik legislativou a různými skupinami odborníků a s neřešenými problémy nesouladu mezi EMC a zdravotními limity. V úvodu do této složité problematiky uvedu používané fyzikální jednotky, základní pojmy související s neionizujícím zářením a platnou legislativu.

Může být vlhkost nepřítelem dřevostaveb?

15.6.2015 | Ing. Aleš Vodička, Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D, Ing. Jan Včelák, Ph.D., Ing. Petr Ptáček, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Článek popisuje jeden z nejdůležitějších faktorů omezující životnost dřevostaveb – vlhkost. Ukazuje, jaké jsou nejčastější příčiny a důsledky zvýšené vlhkosti v konstrukci dřevostaveb a jakými způsoby lze tuto vlhkost detekovat a měřit.

Indikátor pro lokaci přesné polohy za zdí

6.4.2015 | Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno, prof. Ing. Pavel Fiala, Ph.D., Ing. Zoltán Szabó, Ph.D., VUT Brno, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav teoretické a experimentální elektrotechniky
Příspěvek prezentuje výsledky speciálně vyvinutého zařízení pro přesnou lokalizaci polohy za zdí. Je určen pro oblast stavebnictví, kde je nutné stanovit přesné polohy na obou stranách stěny. Navržený indikátor využívá principu elektromagnetického pole a skládá se z vysílací a přijímací části. Vysílač vysílá elektromagnetické vlny se specifickou frekvencí a modulací z jedné strany zdi a přijímač s nastavitelnou citlivostí na straně druhé vyhodnocuje a předává informace provozovateli indikátoru polohy. Popsané zařízení umožňuje detekovat polohu za zdí k výchozímu bodu skrze překážku tloušťky až půl metru.

IPervoice - digitální systém domovní komunikace

2.9.2010 |
IPervoice je univerzální systém domovní komunikace, který umožňuje integrovat ovládání vstupu, technologické systémy (CCTV, zabezpečení a požární signalizaci) a mnoho dalších funkcí. Výzkum a technologický vývoj společnosti Urmet přináší řešení, které čeká, až ho objevíte: IPervoice.

Nové senzory koncentrace chlóru a výšky hladiny na veletrhu AMPER 2010

15.4.2010 | prof. Ing. Stanislav Ďaďo, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Katedra měření, redakce
U příležitosti právě probíhajícího veletrhu AMPER 2010 přinášíme některé zajímavé novinky z oboru elektrotechnika.

Senzory pro měření kvality vzduchu uvnitř budov na veletrhu AMPER 2010

14.4.2010 | prof. Ing. Stanislav Ďaďo, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Katedra měření, redakce
U příležitosti právě probíhajícího veletrhu AMPER 2010 přinášíme některé zajímavé novinky z oboru elektrotechnika.

Inteligentní elektroinstalace na výstavě AMPER 2010

13.4.2010 | prof. Ing. Stanislav Ďaďo, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Katedra měření
Pod dnes již technikům poměrně dobře známým označením "inteligentní elektroinstalace" (IE) se rozumí nová koncepce propojení elektrických spotřebičů, ovládacích prvků a zdrojů informace o regulovaných veličinách objektu (např. budovy).
diskuse: 1 příspěvek, 13.04.2010 13:09

Recenze knihy Automatizované systémy budov

13.11.2009 | Jiří Novák, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Katedra měření
Nakladatelství GRADA vydalo publikaci Automatizované systémy budov. Kniha, která je překladem z německého originálu Gebäudeautomation, se věnuje problematice distribuovaných systémů vhodných pro řízení technologií jako jsou HVAC, osvětlení a stínění, distribuce a měření a řízení dodávek médií, bezpečnostní aplikace a mnoho dalších.

Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (IV)

7.12.2007 | Ing. Jaroslav Novák
Na téma uvedené v titulu byly již dříve (od roku 2003) publikovány tři články. S odstupem čtyř let bude zajímavé vrátit se znovu k tomuto stále aktuálnímu tématu.
diskuse: 98 příspěvků, poslední 13.09.2012 19:06

Elektromagnetická kompatibilita pro každého

3.3.2006 | Ing. Pavel Vaculík
Elektromagnetická kompatibilita (EMC) je v očích netechnické, ale i technické veřejnosti záhadný pojem. Málokdo si totiž dokáže představit, co to vlastně je. Někoho překvapí, že se nejedná o "výmysl Bruselu", ale o nepříjemnou realitu.
diskuse: 6 příspěvků, poslední 16.02.2010 13:39

Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (III)

7.7.2005 | Ing. Jaroslav Novák
Článek volně navazuje na dva předcházející díly publikované před více než rokem. Problematika působení elektromagnetického pole na lidské zdraví tehdy vyvolala mnoho reakcí a rozsáhlou diskuzi. Z osobních dotazů a z diskuze na Internetu bylo zjištěno, že předchozí článek byl napsán příliš odborně a nebyl v některých otázkách pochopen.
diskuse: 26 příspěvků, poslední 10.11.2016 21:19

Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (II)

4.2.2004 | Ing. Jaroslav Novák
Z rozboru uvedeného v minulém čísle je zřejmé, že je zde zásadní rozpor mezi telekomunikačním zákonem a elektrotechnickými normami ČSN EN na jedné straně proti vládnímu nařízení o ochraně zdraví před neionizujícím zářením č. 480/2000 na straně druhé. Jak se tato nekompatibilita promítá do legislativy a jak se můžeme bránit před nevhodným umísťováním antén vysílačů v husté městské zástavbě?
diskuse: 3 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:38

Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (I)

28.1.2004 | Ing. Jaroslav Novák
Na začátku 21. století jsme svědky nevídaného nárůstu umělých zdrojů elektromagnetického pole (EMP) v souvislosti s bouřlivým rozvojem informačních bezdrátových technologií. Dnes se dokonce hovoří o "bezdrátové revoluci", která činí náš život bohatší a pohodlnější, ale má i svá negativa, která si zatím nepřipouštíme.
diskuse: 54 příspěvků, poslední 04.09.2015 09:05

Projekty 2017

Partneři - Elektrotechnika

logo SCHNEIDER ELECTRIC
logo DOMAT CONTROL SYSTEM
logo JABLOTRON
 
 

Aktuální články na ESTAV.czŘímu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na voduStrohý dům s výhledem na hory nezapře inspiraci světovou architekturouObyvatelé Rožnovska nemohou kvůli suchu nakládat s vodou z tokůCesta k čisté, kvalitní a nezávadné vodě v bazénu