Digitální učebnice
Demo soubory k učebnicím
Metodika elektro
Návody k měření
Otázky k závěrečným zkouškám, maturitní otázky
Praxe - elektrotechnické konstrukce
Školení - Certifikát moderní výuky elektro
Tématické plány
Testy

Diskusní fórum


Ing. Jiří Vlček Tyto stránky jsou učené všem učitelům odborných elektrotechnických předmětů. Obsahují učební texty, návody k laboratorním měřením, příklady a metodickými texty.
Mám 24 let praxe v oboru elektro, z toho 11 let ve školství. Učil jsem na SPŠE i na SOU, teorii i praxi. Pravidelně publikuji ve spolupráci s Nakladatelstvím technické literatury BEN (17 publikací), s časopisem Amatérské rádio (8 samostatně zpracovaných čísel) a f. Topinfo (www.tzb-info.cz).

S publikační činností jsem začal, když jsem si uvědomil, jaký je propastný rozdíl mezi nároky učitelů v hodinách teorie a skutečnými znalostmi studentů. Ty se nejlépe poznají při oživování elektrotechnických výrobků v hodinách praxe. Student, který se v teoretických předmětech seznamuje s vyšší matematikou často není schopen navrhnou dělič napětí, plete si propustný a závěrný směr u diody, apod.

Změny v součástkové základně tohoto oboru probíhají velmi rychle. Výuka odborných předmětů by za nimi neměla zaostávat.
Učebnice, které jsem napsal a které vydávám vlastním nákladem, jsou proto zaměřeny na bezpečné zvládnutí základních znalostí. Prosazují rovněž používání moderních součástek a zapojení. Tyto stránky je doplňují o texty, které by nebylo ekonomické vydávat knižně.

V současnosti se školní osnovy nahrazují rámcovými vzdělávacími plány. Školy mají větší samostatnost. To samo o sobě ke zkvalitnění výuky nestačí. Je potřeba definovat, co je moderní výuka a jak elektroniku správně učit. Žádná státní instituce se zatím touto otázkou nezabývala a nevytvořila k tomu materiály. (Na žádném úředním papíře není napsáno, která zapojení a které součástky jsou moderní.) Kontrolují se pouze formální stránky výuky (pokud je správně vyplněná třídní kniha, je vše v pořádku).
Zatímco v praxi se lpění na zastaralých postupech trestá propuštěním nebo krachem, ve školství se zastaralá výuka platí stejně jako moderní výuka.
Vzdělávání učitelů je jednou z hlavních priorit v programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, který je financován z ESF. Zatím ale pro tuto činnost nejsou k dispozici žádné peníze, provádím ji na vlastní náklady a za pomoci f. Topinfo sro, které tímto děkuji za pomoc při vytvoření těchto stránek.

Společně s touto firmou připravuji vzdělávací program pro učitele středních elektrotechnických škol s využitím ESF. Jeho součástí má být kromě školení učitelů z analogové a klasické číslicové techniky také semináře zabývající se problematikou mikroprocesorové techniky, programovatelnými hradlovými poli, propojením měřicí a výpočetní techniky a technickou angličtinou. Chceme vytvořit databázi elektrotechnických příkladů pro výuku s pomocí PC. Bude-li to možné, bude v rámci tohoto programu rozdávána školám technická literatura, případně další pomůcky k výuce.

Rádi bychom pro tuto činnost našli schopné spolupracovníky, kteří se o své nápady budou ochotni rozdělit se svými kolegy. Bylo by dobré, aby se na tvorbě těchto stránek podílelo více autorů. Doufáme, že se situace časem změní k lepšímu a že bude možné příspěvky na tyto stránky zaplatit.
Napište nám prosím, zda by Vaše škola měla zájem se takového programu zúčastnit. Uveďte prosím, kolik je u Vás učitelů odborných elektrotechnických předmětů a kolik přibližně máte žáků.

Děkuji předem za všechny připomínky k těmto stránkám.
Ing. Jiří Vlček
Tehov 122
251 01 Říčany
E: , tel 266 05 29 45, mob 723 799 875Vzdělávací centrum společnosti Denso v Maďarsku vybavil laboratorní technikou český Diametral

10.2.2018 | Diametral a.s.
Japonská společnost Denso otevřela v maďarském Székesfehérváru koncem října nové školící centrum o velikosti 4 000m2 s 11 učebnami pro stávající i budoucí zaměstnance. Laboratorní vybavení v hodnotě přes 960 000 korun dodala česká společnost Diametral a.s.

Robotický institut bojuje o své místo

24.9.2017 | Josef Tuček, Siemens, s.r.o.
Bez peněz na institucionální financování, tedy na zajištění svého základního chodu, nemůže ve světě ani u nás žádná vědecká instituce dlouhodobě fungovat, říká Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT.

Výroba se dá testovat také po internetu

10.9.2017 | Josef Tuček, Siemens, s.r.o.
Mají se tady scházet špičkoví technici z akademického prostředí s výbornými techniky z průmyslu, aby společně dotáhli své nápady do praxe. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (známý pod anglickou zkratkou CIIRC) už pro ně připravuje v Praze své laboratoře. V první řadě haly s technikou, která dokáže napodobit tovární výrobu.

Sněmovna schválila novelu, která má zrychlit povolování staveb

5.4.2017 | ČTK, redakce
Sněmovna schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA).

Studenti středních a vysokých škol sbírali senzorická data na IQRF IoT Hackaton

17.11.2016 | Ivona Spurná, IQRF Smart School Project Manager
Ve dnech 15. – 16. 11. 2016 se na Smíchovské střední průmyslové škole v Praze konal IQRF IoT Hackaton, událost, na níž byly vidět nejrůznější technologie využívané v oblasti Internetu věcí.

Jak bezpečná je škola, do které chodí Vaše děti?

25.8.2016 | 2N Telekomunikace a.s.
Asi každý rodič odpoví, že škola, kam posílá své děti, je celkem bezpečná. Málokdo si ale tuto otázku položí, dokud nedojde k nějakému neštěstí. Jak tedy vypadá bezpečná škola pohledem 2N?

Kufr nabitý Foxtrotem

20.6.2016 | Teco a.s.
První kroky s Foxtrotem mohou být provázeny školicím kufrem. Firma Teco s nimi pořádá jak pravidelná školení, tak i školení na zakázku. Zájemcům například ze středních škol případně univerzit jej dodává i jako vhodné přenosné vybavení učeben.

Siemens otevřel studentskou kancelář pro konstruktéry

16.1.2016 | Siemens, s.r.o.
Závod společnosti Siemens na výrobu elektromotorů se sídlem ve Frenštátě pod Radhoštěm, otevřel v Ostravě konstrukční kancelář pro studenty. Posiluje tím tak spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.

On-line regulace vytápění, větrání, ohřevu vody a osvětlení ve škole v Oxfordu

28.9.2015 | HMS Industrial Networks - FCC Průmyslové systémy
Společnost Global Electrical Solutions instalovala v jazykové škole v Oxfordu systém správy technických zařízení budov. Připojením komunikačních bran Netbiter Remote Management na řídicí systémy Rockwell Automation mohou uživatelé online sledovat aktuální teploty, hodnoty dalších proměnných a spotřebu.

Témata 2018

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

Partneři - Elektrotechnika

logo EXACQ
logo JABLOTRON
logo AERS

logo DOMAT CONTROL SYSTEM
 
 

Aktuální články na ESTAV.czŠance pro Libeňský most: IPR navrhuje nebourat a zároveň postavit most novýNové administrativní centrum AFI Karlín bude příkladem možností vertikálních zahradLidé zablokovali Libeňský most na protest proti jeho zbouráníSchell - komplexní řešení pro veřejné sanitární prostory