Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Elektrotechnika / od 20.2.2017 do 16.12.2024


zpět na aktuální články

16.12.2024
Ing. Jan Müller, Ph.D., Mgr. Martin Novotný, Ph.D.

Recenzovaný Historické hliněné stavby se vyznačují mnohými specifiky. Mezi hlavní patří složitá geometrie nosných konstrukcí a postupná degradace po opuštění objektu či zanedbání údržby. V případě renovace tyto objekty potřebují projektovou dokumentaci na vyšší úrovni, než jaká je běžně zpracovávaná obvyklými zaměřovacími metodami. Metody 3D laserového skenování při vhodném použití mohou zpřístupnit projektantům maximum prostorových informací o objektu. Vytvořené virtuální dvojče umožní zájemcům podívat se na detaily stavby, které jsou mnohem přesnější a přehlednější než standardní fotodokumentace či zaměření objektu klasickými metodami. Toto má velký přínos i v případě, pokud se nepodaří objekt zachovat ve fyzické podobě. Virtuální dvojče objektu umožňuje stavbu studovat i po zániku původního objektu, uchovat její geometrické charakteristiky a zpřístupnit ji široké veřejnosti.

Foto © luchschenF, Fotolia.com
2.4.2024
Ing. Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnická asociace České republiky

Recenzovaný Jednotlivé firemní IT systémy jsou často nekompatibilní a jejich vzájemná komunikace je velmi komplikovaná. Jednotné integrované operační prostředí zajišťuje skutečnou online komunikaci nejen technologických zařízení, ale i zařízení pro monitoring kvality, plánovací systémy realizace zakázek, servisu a údržby, stejně jako management energií.

25.1.2021
Ing. Radim Šifta, Ph.D., NETWORK GROUP, s.r.o.

Recenzovaný Článek popisuje speciální typy optovláknových senzorů založených na FBG (Fiber Bragg Grating) a FP (Fabry–Perót) strukturách. V úvodu článku je popsán princip FBG mřížek a možnosti jejich zápisu. Následně jsou popsány typy FBG a FP senzorů a princip činnosti vyhodnocovacích jednotek. Závěrem článku jsou uvedeny příklady praktického využití těchto senzorických systémů.

20.1.2021
Ing. Radim Šifta, Ph.D., NETWORK GROUP, s.r.o.

Recenzovaný Článek popisuje speciální typy senzorů, které pro měření různých neelektrických veličin využívají optická vlákna. V úvodu článku je popsán princip přenosu šíření světla optickým vláknem a jejich aplikace v dnešní době. Další část je zaměřena na opto-vláknové senzory a jejich rozdělení. Zvláštní pozornost je věnována distribuovaným senzorickým systémům a jejich aplikaci v praxi.

10.7.2020
Ing. Jiří Ullsperger, MBA

Odborný Do napájecích částí elektrospotřebičů se v současné době zcela prosadily tzv. elektronické pulzní zdroje. Používají se k napájení LED žárovek i elektrických lokomotiv. Do rozvodné sítě však zanášejí silnou složku vyšších harmonických, které se projevují dokonce i ve viditelné deformaci sinusového napětí sítě. Kdo má z nasazení spínaných zdrojů jednoznačný prospěch a komu vadí?

7.6.2020
Ing. Petr Tánczos, PhD., Mgr. Bc. Viktória Sláviková, Ing. Zoltán Tánczos, PhD., doc. Ing. Mikuláš Monoši, PhD.

Odborný Článok sa venuje zásahom a výcviku hasičov pri dopravnej nehode elektromobilu, prípadne požiaru. Rozoberá vývoj elektromobility na Slovensku a analyzuje riziká súvisiace so zásahovou činnosťou pri dopravnej nehode prípadne požiaru elektromobilu a pripravenosť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru na dané udalosti. Navrhuje možnosť bezpečného zásahu hasičov, formu odborno-metodického zamestnania a praktického výcviku proti možnému neúspešnému zásahu v budúcnosti. Podrobnejšie informácie k tejto problematike predloží záujemcom Hasičský záchranný zbor.

15.3.2020
Ing. Petr Kubeš, národní sekretář CENELEC a IEC

Odborný Ukážeme si, jak se k umělé inteligenci na přelomu druhé a třetí dekády staví přední světoví odborníci a osobnosti z byznysu a také, kde všude se už umělá inteligence uplatňuje.

3.12.2019
Miroslava Ševčíková, Vědecko-výzkumný uhelný ústav (VVUÚ) Ostrava Radvanice

Recenzovaný V tomto příspěvku je věnována pozornost základnímu prvku prvotní ochrany, a to detekčním zařízením pro zachycení vzniku nebezpečných koncentrací plynů a par kapalin. Jsou zde vybrány a popsány základní zkoušky podle typu zařízení a druhu detekovaného plynu, které jsou nezbytné při zajištění jejich správné a spolehlivé funkce.

15.7.2019
Ing. Jiří Tichý, UETE FEKT VUT v Brně

Recenzovaný Článek se zabývá popisem v současné době dostupných typů lithiových akumulátorů. Jsou uvedeny základní principy, parametry, výhody a nevýhody.

18.2.2019
Ing. Jan Vidim

Recenzovaný Zařízení pro měření a regulaci (MaR), stejně jako ostatní systémy TZB, procházejí svým životním cyklem, na jehož konci je nutné systém rekonstruovat. Zásadní podmínkou úspěšného retrofitu je stanovit si požadovanou dobu životnosti rekonstruovaného zařízení.

20.11.2018
Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

Recenzovaný „Velikost“ řídicího systému má významný vliv na to, jak k němu přistupují jednotliví účastníci dodavatelského řetězce – investor, projektant, obchodník a realizační technik či programátor. Jak ale vlastně velikost určit – a jak ji vůbec definovat? Z hlediska měření a regulace můžeme vyzdvihnout dva hlavní faktory: rozsah a složitost.

16.7.2018
Ing. Jan Říšský, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Recenzovaný Stručně nahlédneme do historie a vývoje termostatů a to od prvního objevení vlastností bimetalu až po současnost, kdy termostat umí mnohem více než jen ovládat zdroj tepla.

19.3.2018
Ing. Tomáš Mikula

Recenzovaný Obecně převládá stav, že toho, kdo nasazuje rozvody nebo zařízení, které nejsou požárně bezpečnostními, se právní předpisy o požární ochraně staveb netýkají. A to je velký omyl. Požární ochrana staveb se týká totiž obecně každého, kdo přijde se stavbou jakkoli do styku. Stejně tak bývá opomíjena ochrana před bleskem.

8.1.2018
Ing. Tomáš Mikula

Recenzovaný V médiích se problematika konvergence ICT s ostatními obory popisuje hlavně pouze z technologického hlediska. O praktickém dopadu na navrhování a projektování staveb už toho moc ke čtení není. Jak vnímáte slova projekt a projektová dokumentace vy?

6.11.2017
Ing. Michal Lom, prof. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Tento článek popisuje základní principy Internetu věcí, podrobně se věnuje jednotlivým typům sítí pro Internet věcí v ČR a jejich výhodám a nevýhodám.

3.4.2017
Ing. Michal Lom, doc. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D.

Recenzovaný Jedním z trendů 21. století v oblasti elektronických produktů a informačních technologií je jednoznačně připojování jednotlivých zařízení do internetu a jejich vzdálené monitorování a ovládání. Odvrácenou stranou, o které se zatím příliš veřejně nemluví, je kybernetické zabezpečení těchto zařízení proti útokům hackerů z internetu.

27.2.2017
Martin Ochozka, Michal Randa

Recenzovaný „Turniket (Turnstile), zařízení určené pro fyzické omezení průchodu pro jednu osobu v jednom okamžiku“ (ČSN EN 60839-11-1 ; 3.116). Dříve spíše mechanická propusť, dnes plnohodnotné elektromechanické zařízení s vlastní řídicí a vyhodnocovací logikou.

20.2.2017
Martin Ochozka, Michal Randa

Recenzovaný „Turniket (Turnstile), zařízení určené pro fyzické omezení průchodu pro jednu osobu v jednom okamžiku“ (ČSN EN 60839-11-1 ; 3.116). Dříve spíše mechanická propusť, dnes plnohodnotné elektromechanické zařízení s vlastní řídicí a vyhodnocovací logikou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama