Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inteligentní budovy

Termín „inteligentní budova“ má svůj původ v USA, kde byl poprvé použit koncem 80. let minulého století k definici vzájemně propojených technických prostředků, poskytovaných služeb a prostředků správy velkých budov navržených tak, aby jako celek co nejvíce uspokojovaly potřeby uživatelů i vlastníků budovy.
Postupně se po celém světě zrodila celá řada dalších definicí pojmu „inteligentní budova“, více či méně se odlišujících podle toho, zda jejich autor kladl důraz na technickou či systémovou stránku věci. Ve všech je však obsaženo základní hledisko – multidisciplinární přístup k projektu stavby tak, aby byly optimálním způsobem splněny požadavky jak vlastníka budovy, tak i jejích uživatelů.

Obsah pojmu „inteligentní budova“ lze výstižným způsobem popsat následující formulací: „Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (plánování, pronájem, leasing, inventář). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Inteligentní budova pomáhá vlastníkovi, správci i uživateli realizovat jejich vlastní cíle v oblasti nákladů, komfortu prostředí, bezpečnosti, dlouhodobé flexibility a prodejnosti. Inteligentní budova uspokojuje současné potřeby vlastníka a nájemce budovy a může být jednoduše přizpůsobena jejich rostoucím nárokům v budoucnosti, umožňuje úspory pořizovacích i provozních nákladů.“

K základním požadavkům patří především:

z hlediska vlastníka – investora:

  • minimalizace nákladů na energii
  • minimalizace provozních nákladů
  • minimalizace nákladů na opravy a rekonstrukce

z hlediska uživatele – nájemce:

  • flexibilita pronajatých prostorů
  • kvalita prostředí budovy přispívající ke zvýšení produktivity práce

Požadavky na inteligenci budovy se odvíjejí od jejího účelu a způsobu využití. V praxi můžeme budovy rozdělit do několika kategorií – obytné a administrativní budovy, skladové areály, hotely, školy, nemocnice, obchodní a polyfunkční centra. Všechny tyto uvedené typy budov by měly splňovat základní kritéria: bezpečnost, spolehlivost, úsporný provoz a přiměřené investiční náklady na jejich výstavbu a provoz.

Inteligentní budova je především koncepce. Zatímco jednotlivé výrobky a technologie bývají rychle překonány modernějšími, koncepce vycházející z trvalých potřeb uživatelů i vlastníků zůstává. Na realizaci „inteligentní budovy“ se proto musí v tomto duchu podílet všichni účastníci – investor, architekt, inženýři projekčního týmu, případně i budoucí uživatel, a to již od samého počátku projektu.


Mohlo by vás zajímat


25.11.2024Schneider Electric CZ, s. r. o.
Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.
21.11.2024redakce, Frank Bold Advokáti
Budoucnost evropské zelené politiky se na první pohled může zdát nejistá. Diskuze na konferenci Bold Future o udržitelné budoucnosti Česka pořádané expertní skupinou Frank Bold ale ukázaly, že pro mnohé podnikatele jsou udržitelná opatření a zmírňování dopadů na životní prostředí a společnost už nedílnou součástí obchodní strategie.
16.11.2024SOLSOL s.r.o.
Stav více než 9 200 rezidenčních fotovoltaických elektráren v České republice analyzovala společnost SOLSOL, největší distributor solárních technologií pro ČR. Data získaná prostřednictvím dohledového centra ALFRED.energy odhalila množství závažných chyb v instalacích, které mohou majitelům způsobovat finanční ztráty a zkracovat životnost zařízení.
14.11.2024EST Elektro-System-Technik, s.r.o.
Rostoucí ceny energií a důraz na udržitelnost vedou domácnosti i firmy k hledání chytrých řešení pro sledování a regulaci odběru elektřiny. Jedním z moderních a účinných nástrojů jsou produkty značky Shelly s označením PM, které umožňují sledovat spotřebu v reálném čase a zároveň ji regulovat na dálku.
9.11.2024GoodWe Europe GmbH
GoodWe, přední světový výrobce solárních invertorů a poskytovatel energetických řešení, otevřel své nové globální sídlo v Suzhou, Čína, čímž posiluje svůj závazek k dlouhodobému rozvoji v oblasti obnovitelné energie. Tato moderní budova s prosklenou fasádou je navržena tak, aby pojala tisíce zaměstnanců a sloužila jako centrum pro globální spolupráci a ukázka ekologického designu pracovních prostor.
1.11.2024GBC Solino s.r.o.
Spojení fotovoltaiky, tepelného čerpadla, rekuperace, a ohřevu teplé užitkové vody (TUV) – tedy cesta k vytvoření moderního inteligentního rodinného domu, přináší zásadní výhody, díky nimž proměníte svůj dům v energetickou pevnost, ale u vzájemně oddělených technologií jen těžko dosahují. Trendem dnešní doby je proto úsilí o vytvoření jednotného komplexního systému s jednotným řízením. Podívejme se společně na výhody takového komplexního systému, ale zároveň i na výzvy, které s sebou vzájemné propojení jednotlivých zařízení přináší.
31.10.2024HDL Automation s.r.o.
Společnost HDL Automation s.r.o., která na trhu automatizace budov zastupuje řadu značek, rozšiřuje nabídku o přístroje KNX značky GVS. Jejich motto „To make life smart, and smart simple!“ skvěle zapadá do strategie HDLA nabídnout chytrá, a současně jednoduchá řešení s maximálním ohledem na bezpečnost.
Foto z předchozího ročníku konference Bold Future: Udržitelností k efektivnímu byznysu 2022
31.10.2024Frank Bold Advokáti, s.r.o.
Konference Bold Future nabídne už 12. listopadu v Kongresovém centru Praha čtyřem stovkám účastníků mix diskuzí, workshopů a mastermind setkání, jejichž společným jmenovatelem je cesta k udržitelnější budoucnosti Česka. Nad společenskými a ekologickými výzvami se v panelech i při neformálních setkáních sejdou zástupci různých oblastí byznysu a podnikání s představiteli samospráv nebo vrcholovými politiky.
9.10.2024ENIKA.cz
ENIKA.cz nabízí široké spektrum produktů a služeb, které pokrývají potřeby jak průmyslových, tak i komerčních klientů. Mezi hlavní oblasti působnosti firmy patří systémová řešení (řízení osvětlení a stínění), monitoring spotřeby energií, elektrokomponenty, svítidla. Velký důraz je kladen na zákaznický servis a technickou podporu.
1.10.2024Siemens, s.r.o.
Siemens Connected Home je systém domácí automatizace založený na bezdrátové komunikaci ZigBee 3.0, který je určen především pro byty a rodinné domky. Systém umožňuje dálkové ovládání domácnosti přes internet prostřednictvím mobilní aplikace.
27.9.2024Frank Bold Advokáti, s.r.o.
Rozvoj českých měst a obcí je dnes společnou výzvou pro vedení samospráv a investory. Vzájemná spolupráce totiž nabízí řešení pro rychlejší a ekonomicky udržitelnou výstavbu. Právě o trendech v této oblasti, kterou zásadně ovlivňuje nový stavební zákon, ale také o energetice a strategických investicích budou společně diskutovat zástupci developerů, samospráv i klíčových veřejných institucí na největší podzimní konferenci o udržitelnosti Bold Future. Do jejího startu zbývají necelé dva měsíce, představuje proto podrobný program s více než čtyřiceti řečníky. Akci pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze.
Foto © stock.adobe.com
21.9.2024Infigy
V dobách mimořádných situací, jako jsou povodně nebo extrémní počasí, je klíčové zajistit energetickou soběstačnost a efektivitu. Ostrovní dům, který není připojený k distribuční síti a funguje pouze na vlastní zdroje energie, představuje výzvu, zejména během deštivých dní, kdy je nedostatek slunečního světla. Několik rad, jak tedy v takových situacích co nejlépe využít dostupnou energii, připravili Jiří Šizling a Lukáš Caldr, vývojáři aplikace Infigy na řízení energií z fotovoltaiky v rodinných domech.
Obr. 1: Systém větrání obytných prostor v kombinaci se záznamem kvality vnitřního vzduchu (IAQ) zajišťuje účinné a zdravé větrání.
16.9.2024ebm-papst CZ s.r.o.
Volba optimalizovaného systému ventilace dovede zajistit kvalitnější ovzduší v obytných prostorách, než je možné docílit při ručním větrání. Je však stejně důležité zaznamenat skutečné parametry kvality vnitřního vzduchu (IAQ = Indoor Air Quality). Lepší ovzduší je prospěšné nejen pro naše zdraví a pohodu, ale může otevřít další potenciál, jak ušetřit. Ventilační systémy pro soukromé domácnosti totiž přinášejí i ekonomické a ekologické výhody z hlediska udržitelnosti.
28.8.2024DANFOSS, s. r. o.
V dnešním rychle se měnícím světě je zajištění pohodlného a energeticky efektivního domova důležitější než kdy jindy. Danfoss nabízí moderní a inteligentní řešení jak pro vytápění s radiátory, tak pro teplovodní podlahové vytápění samostatně nebo v kombinaci s radiátory. Danfoss Ally™ a regulace Danfoss Icon2™ pro podlahové vytápění přinesou do vaší domácnosti vytoužený tepelný komfort.
27.6.2024HDL Automation s.r.o.
HDL je výrobcem komponentů pro domovní automatizaci systému KNX a svého firemního standardu Buspro. Mezi nabízenými výrobky jsou také pohony okenních závěsů s vodorovným pohybem, ve standardu KNX, Buspro a Wireless (Wireless je bezdrátový systém HDL fungující nezávisle anebo s napojením ke sběrnici Buspro).

Partneři - Inteligentní budovy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Elektrotechnika


VIDEA



 
 
Reklama