Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inteligentní budovy

Termín „inteligentní budova“ má svůj původ v USA, kde byl poprvé použit koncem 80. let minulého století k definici vzájemně propojených technických prostředků, poskytovaných služeb a prostředků správy velkých budov navržených tak, aby jako celek co nejvíce uspokojovaly potřeby uživatelů i vlastníků budovy.
Postupně se po celém světě zrodila celá řada dalších definicí pojmu „inteligentní budova“, více či méně se odlišujících podle toho, zda jejich autor kladl důraz na technickou či systémovou stránku věci. Ve všech je však obsaženo základní hledisko – multidisciplinární přístup k projektu stavby tak, aby byly optimálním způsobem splněny požadavky jak vlastníka budovy, tak i jejích uživatelů.

Obsah pojmu „inteligentní budova“ lze výstižným způsobem popsat následující formulací: „Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (plánování, pronájem, leasing, inventář). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Inteligentní budova pomáhá vlastníkovi, správci i uživateli realizovat jejich vlastní cíle v oblasti nákladů, komfortu prostředí, bezpečnosti, dlouhodobé flexibility a prodejnosti. Inteligentní budova uspokojuje současné potřeby vlastníka a nájemce budovy a může být jednoduše přizpůsobena jejich rostoucím nárokům v budoucnosti, umožňuje úspory pořizovacích i provozních nákladů.“

K základním požadavkům patří především:

z hlediska vlastníka – investora:

  • minimalizace nákladů na energii
  • minimalizace provozních nákladů
  • minimalizace nákladů na opravy a rekonstrukce

z hlediska uživatele – nájemce:

  • flexibilita pronajatých prostorů
  • kvalita prostředí budovy přispívající ke zvýšení produktivity práce

Požadavky na inteligenci budovy se odvíjejí od jejího účelu a způsobu využití. V praxi můžeme budovy rozdělit do několika kategorií – obytné a administrativní budovy, skladové areály, hotely, školy, nemocnice, obchodní a polyfunkční centra. Všechny tyto uvedené typy budov by měly splňovat základní kritéria: bezpečnost, spolehlivost, úsporný provoz a přiměřené investiční náklady na jejich výstavbu a provoz.

Inteligentní budova je především koncepce. Zatímco jednotlivé výrobky a technologie bývají rychle překonány modernějšími, koncepce vycházející z trvalých potřeb uživatelů i vlastníků zůstává. Na realizaci „inteligentní budovy“ se proto musí v tomto duchu podílet všichni účastníci – investor, architekt, inženýři projekčního týmu, případně i budoucí uživatel, a to již od samého počátku projektu.


Mohlo by vás zajímat


Desigo – moderní řešení automatizace budov
19.4.2024Siemens, s.r.o.
Desigo je vlajková loď společnosti Siemens v oblasti řídicích systémů pro individuální projekty automatizace budov a HVAC aplikací. V roce 2021 došlo k radikální změně v přístupu k rozvoji sítě systémových integrátorů, což přináší řadu novinek, které bychom vám rádi představili.
9.3.2024Special Service International, spol. s r.o.
Jaro je období, kdy je třeba pečlivě zkontrolovat stav budov po dlouhé a chladné zimě. Zatímco u rodinných domů to často znamená celkovou údržbu, kontrolu kotlů, fasád a komínů, administrativní nebo průmyslové budovy nového tisíciletí se bez těchto úkonů obejdou. Efektivní vytápění, chlazení i servis u nich celoročně spravují moderní technologie, jejichž vývoj nabízí facility manažerům stále nové možnosti prediktivní údržby spravovaných objektů.
DOMAT IDE - nové vývojové prostředí pro regulaci a řízení technologických procesů. Zdroj: Domat Control System s.r.o.
16.2.2024Domat Control System s.r.o.
Nahlédněte do problematiky vytváření a konfigurace prototypů pro Modbusová zařízení v Domat IDE. Pro efektivní čtení a zápis dat je nezbytné vytvořit prototyp, který reprezentuje obraz proměnných zařízení v komunikačním kanálu.
18.1.2024Skanska
Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je v plánu do konce roku 2025 a investice přesáhne miliardu korun. Aktuálně je v druhé etapě prodáno 35 % bytů, cena startuje od 125 780 Kč vč. DPH za metr čtvereční.
18.12.2023Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s r.o.
Rostoucí zájem o kamery lze pozorovat i v oblasti automotive, konkrétně u provozovatelů například dobíjecích stanic. Integrované videoanalytické funkce, jimiž disponují například kamery od Konica Minolta, totiž umějí vyhodnotit případnou rostoucí teplotu akumulátorů elektromobilů nebo dobíjecích stojanů a dokážou tak zabránit jejich poškození, či dokonce vzniku požáru.
Internetová brána VR 940 f + bezdrátový termostat VRT 51 f sensoROOM. Zdroj: Vaillant
30.11.2023Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT)
Seznamte se s novou verzí regulátoru sensoROOM, který je určen především pro vzdálenou správu kondenzačních kotlů Vaillant ecoTEC ioniDetect. Regulátor se v mnoha směrech od své předchozí verze odlišuje. Nové provedení nabízí jak koncovým uživatelům, tak servisním technikům několik inovativních funkcí, díky kterým budou ovládání i servis kotlů jednodušší.
15.11.2023Progres Partners Advertising, s.r.o.
Veletrh MCE – Mostra Convegno Expocomfort, globální obchodní platforma pro firmy z oborů HVAC+R, obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a vodního hospodářství, se připravuje na svůj 43. ročník. Ten se bude konat v tradičním jarním termínu od 12. do 15. března 2024 na výstavišti Fiera Milano. MCE patří k největším evropským veletrhům v oboru TZB, jehož minulého ročníku se zúčastnilo 1 581 vystavovatelů z 53 zemí, z toho 17 firem z ČR, a 90 739 návštěvníků ze 131 zemí.
8.11.2023DANFOSS, s. r. o.
Nový „Smart Store“ bude fungovat jako testovací centrum společnosti Danfoss pro technologii energetické účinnosti. Očekává se, že „Inteligentní obchod“ bude přibližně o 50 % energeticky účinnější ve srovnání s typickým supermarketem s první generací chladicího systému CO2.
Energie pod kontrolou. Zdroj: Domat Control System
6.11.2023Domat Control System s.r.o.
Společnost Domat Control Systém s.r.o mění svou softwarovou řadu Merbon Family na DOMAT SOFTWARE a slibuje inovace a vylepšení v oblasti automatizace budov. Nový software přináší podporu .NET driverů, zlepšenou bezpečnost řídicích systémů a vylepšené nástroje pro vývojáře. K dispozici jsou také nové PLC regulátory za atraktivní ceny. DOMAT SOFTWARE otevírá novou éru v automatizaci budov a chce nabídnout efektivní, komplexní a uživatelsky přívětivý software.
6.10.2023REHAU s.r.o.
Moderní projekt radnice spojil současnou koncepci architektury s novodobými technologiemi, které jsou efektivní, ekonomicky výhodné a současně ekologické. To vše prezentuje rovněž inteligentně řízené podlahové vytápění REHAU, které zajišťuje vytápění sdílených prostor radnice.
25.9.2023Siemens, s.r.o.
Certifikační společnost WiredScore udělila akreditaci portfoliu řešení a produtků Siemens pro chytré budovy včetně platformy Building X. WiredScore stanovuje globální standardy pro technologie v oblasti budov.

Partneři - Inteligentní budovy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Elektrotechnika


VIDEA



 
 
Reklama