Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inteligentní budovy

Termín „inteligentní budova“ má svůj původ v USA, kde byl poprvé použit koncem 80. let minulého století k definici vzájemně propojených technických prostředků, poskytovaných služeb a prostředků správy velkých budov navržených tak, aby jako celek co nejvíce uspokojovaly potřeby uživatelů i vlastníků budovy.
Postupně se po celém světě zrodila celá řada dalších definicí pojmu „inteligentní budova“, více či méně se odlišujících podle toho, zda jejich autor kladl důraz na technickou či systémovou stránku věci. Ve všech je však obsaženo základní hledisko – multidisciplinární přístup k projektu stavby tak, aby byly optimálním způsobem splněny požadavky jak vlastníka budovy, tak i jejích uživatelů.

Obsah pojmu „inteligentní budova“ lze výstižným způsobem popsat následující formulací: „Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (plánování, pronájem, leasing, inventář). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Inteligentní budova pomáhá vlastníkovi, správci i uživateli realizovat jejich vlastní cíle v oblasti nákladů, komfortu prostředí, bezpečnosti, dlouhodobé flexibility a prodejnosti. Inteligentní budova uspokojuje současné potřeby vlastníka a nájemce budovy a může být jednoduše přizpůsobena jejich rostoucím nárokům v budoucnosti, umožňuje úspory pořizovacích i provozních nákladů.“

K základním požadavkům patří především:

z hlediska vlastníka – investora:

  • minimalizace nákladů na energii
  • minimalizace provozních nákladů
  • minimalizace nákladů na opravy a rekonstrukce

z hlediska uživatele – nájemce:

  • flexibilita pronajatých prostorů
  • kvalita prostředí budovy přispívající ke zvýšení produktivity práce

Požadavky na inteligenci budovy se odvíjejí od jejího účelu a způsobu využití. V praxi můžeme budovy rozdělit do několika kategorií – obytné a administrativní budovy, skladové areály, hotely, školy, nemocnice, obchodní a polyfunkční centra. Všechny tyto uvedené typy budov by měly splňovat základní kritéria: bezpečnost, spolehlivost, úsporný provoz a přiměřené investiční náklady na jejich výstavbu a provoz.

Inteligentní budova je především koncepce. Zatímco jednotlivé výrobky a technologie bývají rychle překonány modernějšími, koncepce vycházející z trvalých potřeb uživatelů i vlastníků zůstává. Na realizaci „inteligentní budovy“ se proto musí v tomto duchu podílet všichni účastníci – investor, architekt, inženýři projekčního týmu, případně i budoucí uživatel, a to již od samého počátku projektu.


Mohlo by vás zajímat


Obr. 1: Systém větrání obytných prostor v kombinaci se záznamem kvality vnitřního vzduchu (IAQ) zajišťuje účinné a zdravé větrání.
16.9.2024ebm-papst CZ s.r.o.
Volba optimalizovaného systému ventilace dovede zajistit kvalitnější ovzduší v obytných prostorách, než je možné docílit při ručním větrání. Je však stejně důležité zaznamenat skutečné parametry kvality vnitřního vzduchu (IAQ = Indoor Air Quality). Lepší ovzduší je prospěšné nejen pro naše zdraví a pohodu, ale může otevřít další potenciál, jak ušetřit. Ventilační systémy pro soukromé domácnosti totiž přinášejí i ekonomické a ekologické výhody z hlediska udržitelnosti.
28.8.2024DANFOSS, s. r. o.
V dnešním rychle se měnícím světě je zajištění pohodlného a energeticky efektivního domova důležitější než kdy jindy. Danfoss nabízí moderní a inteligentní řešení jak pro vytápění s radiátory, tak pro teplovodní podlahové vytápění samostatně nebo v kombinaci s radiátory. Danfoss Ally™ a regulace Danfoss Icon2™ pro podlahové vytápění přinesou do vaší domácnosti vytoužený tepelný komfort.
27.6.2024HDL Automation s.r.o.
HDL je výrobcem komponentů pro domovní automatizaci systému KNX a svého firemního standardu Buspro. Mezi nabízenými výrobky jsou také pohony okenních závěsů s vodorovným pohybem, ve standardu KNX, Buspro a Wireless (Wireless je bezdrátový systém HDL fungující nezávisle anebo s napojením ke sběrnici Buspro).
26.6.2024Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers
Stále více tepelných čerpadel je dnes instalováno zároveň s domácími fotovoltaickými elektrárnami. Vyvstává tedy zcela relevantní otázka, jak co nejlépe zužitkovat vlastní vyrobenou elektřinu z fotovoltaického systému pro tepelné čerpadlo jakožto významného spotřebiče. Díky energetickému managementu Bosch můžete svým zákazníkům nabídnout efektivní využití elektrické energie z jejich fotovoltaické elektrárny pro vytápění, přípravu teplé vody a využití přebytků (k omezení přetoků do distribuční sítě) např. pro chytré zásuvky a nabíjení elektromobilu.
18.6.2024Domat Control System s.r.o.
Při oživování komunikací s cizími systémy je neocenitelným pomocníkem tzv. port monitor. Je to funkce nebo zařízení, které umožňuje číst data tak, jak jsou přenášena po linkách, a případně je i analyzovat a tak ihned ukázat příčinu problému.
Konference Bold Future. Zdroj: Frank Bold Advokáti
27.5.2024Frank Bold Advokáti, s.r.o.
Česko se nachází uprostřed klimatické i energetické krize za zády s válečným konfliktem na Ukrajině, který přímo ovlivňuje tuzemskou ekonomiku. Její transformace na udržitelnou nejen po environmentální, ale také po ekonomické a bezpečnostní stránce se stává nezbytnou. Cesty, jak toho docílit, budou hledat přední čeští experti, zástupci byznysu i veřejné správy na druhém ročníku největší podzimní konference o udržitelnosti Bold Future 2024, kterou pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze.
16.5.2024Delta Green s.r.o.
Domácnosti s fotovoltaikou mohou vydělávat na elektřině i v době, kdy majitelé nejsou doma. Umožňuje to nová platforma Proteus, kterou do ostrého provozu tento měsíc pustila společnost Delta Green. Chytrým domácnostem umožňuje automatické řízení spotřeby a výroby elektřiny.
Desigo – moderní řešení automatizace budov
19.4.2024Siemens, s.r.o.
Desigo je vlajková loď společnosti Siemens v oblasti řídicích systémů pro individuální projekty automatizace budov a HVAC aplikací. V roce 2021 došlo k radikální změně v přístupu k rozvoji sítě systémových integrátorů, což přináší řadu novinek, které bychom vám rádi představili.
9.3.2024Special Service International, spol. s r.o.
Jaro je období, kdy je třeba pečlivě zkontrolovat stav budov po dlouhé a chladné zimě. Zatímco u rodinných domů to často znamená celkovou údržbu, kontrolu kotlů, fasád a komínů, administrativní nebo průmyslové budovy nového tisíciletí se bez těchto úkonů obejdou. Efektivní vytápění, chlazení i servis u nich celoročně spravují moderní technologie, jejichž vývoj nabízí facility manažerům stále nové možnosti prediktivní údržby spravovaných objektů.

Partneři - Inteligentní budovy


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Elektrotechnika


VIDEA



 
 
Reklama