Digitální učebnice
Demo soubory k učebnicím
Metodika elektro
Návody k měření
Otázky k závěrečným zkouškám, maturitní otázky
Praxe - elektrotechnické konstrukce
Školení - Certifikát moderní výuky elektro
Tématické plány
Testy

Diskusní fórum


Ing. Jiří Vlček Tyto stránky jsou učené všem učitelům odborných elektrotechnických předmětů. Obsahují učební texty, návody k laboratorním měřením, příklady a metodickými texty.
Mám 24 let praxe v oboru elektro, z toho 11 let ve školství. Učil jsem na SPŠE i na SOU, teorii i praxi. Pravidelně publikuji ve spolupráci s Nakladatelstvím technické literatury BEN (17 publikací), s časopisem Amatérské rádio (8 samostatně zpracovaných čísel) a f. Topinfo (www.tzb-info.cz).

S publikační činností jsem začal, když jsem si uvědomil, jaký je propastný rozdíl mezi nároky učitelů v hodinách teorie a skutečnými znalostmi studentů. Ty se nejlépe poznají při oživování elektrotechnických výrobků v hodinách praxe. Student, který se v teoretických předmětech seznamuje s vyšší matematikou často není schopen navrhnou dělič napětí, plete si propustný a závěrný směr u diody, apod.

Změny v součástkové základně tohoto oboru probíhají velmi rychle. Výuka odborných předmětů by za nimi neměla zaostávat.
Učebnice, které jsem napsal a které vydávám vlastním nákladem, jsou proto zaměřeny na bezpečné zvládnutí základních znalostí. Prosazují rovněž používání moderních součástek a zapojení. Tyto stránky je doplňují o texty, které by nebylo ekonomické vydávat knižně.

V současnosti se školní osnovy nahrazují rámcovými vzdělávacími plány. Školy mají větší samostatnost. To samo o sobě ke zkvalitnění výuky nestačí. Je potřeba definovat, co je moderní výuka a jak elektroniku správně učit. Žádná státní instituce se zatím touto otázkou nezabývala a nevytvořila k tomu materiály. (Na žádném úředním papíře není napsáno, která zapojení a které součástky jsou moderní.) Kontrolují se pouze formální stránky výuky (pokud je správně vyplněná třídní kniha, je vše v pořádku).
Zatímco v praxi se lpění na zastaralých postupech trestá propuštěním nebo krachem, ve školství se zastaralá výuka platí stejně jako moderní výuka.
Vzdělávání učitelů je jednou z hlavních priorit v programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, který je financován z ESF. Zatím ale pro tuto činnost nejsou k dispozici žádné peníze, provádím ji na vlastní náklady a za pomoci f. Topinfo sro, které tímto děkuji za pomoc při vytvoření těchto stránek.

Společně s touto firmou připravuji vzdělávací program pro učitele středních elektrotechnických škol s využitím ESF. Jeho součástí má být kromě školení učitelů z analogové a klasické číslicové techniky také semináře zabývající se problematikou mikroprocesorové techniky, programovatelnými hradlovými poli, propojením měřicí a výpočetní techniky a technickou angličtinou. Chceme vytvořit databázi elektrotechnických příkladů pro výuku s pomocí PC. Bude-li to možné, bude v rámci tohoto programu rozdávána školám technická literatura, případně další pomůcky k výuce.

Rádi bychom pro tuto činnost našli schopné spolupracovníky, kteří se o své nápady budou ochotni rozdělit se svými kolegy. Bylo by dobré, aby se na tvorbě těchto stránek podílelo více autorů. Doufáme, že se situace časem změní k lepšímu a že bude možné příspěvky na tyto stránky zaplatit.
Napište nám prosím, zda by Vaše škola měla zájem se takového programu zúčastnit. Uveďte prosím, kolik je u Vás učitelů odborných elektrotechnických předmětů a kolik přibližně máte žáků.

Děkuji předem za všechny připomínky k těmto stránkám.
Ing. Jiří Vlček
Tehov 122
251 01 Říčany
E: , tel 266 05 29 45, mob 723 799 875Studenti středních a vysokých škol sbírali senzorická data na IQRF IoT Hackaton

17.11.2016 | Ivona Spurná, IQRF Smart School Project Manager
Ve dnech 15. – 16. 11. 2016 se na Smíchovské střední průmyslové škole v Praze konal IQRF IoT Hackaton, událost, na níž byly vidět nejrůznější technologie využívané v oblasti Internetu věcí.

Jak bezpečná je škola, do které chodí Vaše děti?

25.8.2016 | 2N Telekomunikace a.s.
Asi každý rodič odpoví, že škola, kam posílá své děti, je celkem bezpečná. Málokdo si ale tuto otázku položí, dokud nedojde k nějakému neštěstí. Jak tedy vypadá bezpečná škola pohledem 2N?

Kufr nabitý Foxtrotem

20.6.2016 | Teco a.s.
První kroky s Foxtrotem mohou být provázeny školicím kufrem. Firma Teco s nimi pořádá jak pravidelná školení, tak i školení na zakázku. Zájemcům například ze středních škol případně univerzit jej dodává i jako vhodné přenosné vybavení učeben.

Siemens otevřel studentskou kancelář pro konstruktéry

16.1.2016 | Siemens, s.r.o.
Závod společnosti Siemens na výrobu elektromotorů se sídlem ve Frenštátě pod Radhoštěm, otevřel v Ostravě konstrukční kancelář pro studenty. Posiluje tím tak spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.

On-line regulace vytápění, větrání, ohřevu vody a osvětlení ve škole v Oxfordu

28.9.2015 | HMS Industrial Networks - FCC Průmyslové systémy
Společnost Global Electrical Solutions instalovala v jazykové škole v Oxfordu systém správy technických zařízení budov. Připojením komunikačních bran Netbiter Remote Management na řídicí systémy Rockwell Automation mohou uživatelé online sledovat aktuální teploty, hodnoty dalších proměnných a spotřebu.

Projekty 2017

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

Partneři - Elektrotechnika

logo JABLOTRON
logo DOMAT CONTROL SYSTEM
logo SCHNEIDER ELECTRIC
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPraha znovu pořídí změnu územního plánu pro metro DCo připravit před pokládkou dřevěné podlahyPovrchová úprava kašírování neboli laminování, olepování, potahování