Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Elektrotechnika
Archiv článků od 26.3.2012 do 15.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

vodovod
15.5.2012
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Zástupci společnosti GLYNWED se opět aktivně zúčastnili největšího světového veletrhu pro vodu, odpadní vodu a odpadové hospodářství IFAT 2012 v Mnichově. Na stánku výrobního závodu FRIATEC AG kromě jiného představili nové elektrotvarovky velkých dimenzí a úplnou novinku v sortimentu - bezpečnostní elektrotvarovky pro rozvod datových kabelů až do domu.

Kogenerace Vitotwin 300-W je určena zejména pro menší bytové domy
15.5.2012
VIESSMANN, spol. s r.o.

Vitotwin 300-W je kompaktní zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie na plyn, určené zvláště pro modernizaci budov. Mikrokogenerace nabízí tepelný výkon 6 kWtep a elektrický výkon 1 kWel , odpovídají běžné základní potřebě menších bytových domů.

elektrická požární signalizace
11.5.2012
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní 19. ročníku mezinárodního veletrhu zabezpečení a požární ochrany Pragoalarm/Pragosec, který se uskuteční na pražském Výstavišti v Holešovicích ve dnech 5. až 7. června 2012. Siemens na veletrhu představí své aktuální novinky v oblasti požárních a bezpečnostních systémů, jeho expozici naleznete v pravém křídle Průmyslového paláce, na stánku číslo 21.

8.5.2012
Ing. Jaroslav Novák

Nemám nic proti referenčním hodnotám aplikovaným na mobily, kde se jedná o krátkodobou expozici. Uplatňovat tyto hodnoty při výstavbě vysílačů vede k oprávněným stížnostem občanů, kteří mají základnovou stanici v blízkosti bytu. Jsou ozařováni, jako kdyby trvale volali 24 hod denně mobilem s výkonem 0,25–2 W.

7.5.2012
Miroslav Haluza, Jan Macháček, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav elektroenergetiky a Centrum výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie

Mezi roky 2009 a 2040 předpokládá predikce dle referenčního scénáře následující úspory spotřeby elektřiny: elektrické vytápění – pokles měrné spotřeby o 22 %, ohřev teplé vody – pokles měrné spotřeby o 18 %, ostatní spotřeby – pokles energetické náročnosti o 7 %, celková měrná spotřeba vzroste o 29 %.

pražská energetika
27.4.2012

V rámci dodávky elektrické energie nezapomínáme ani na širokou nabídku doplňkových služeb. Díky nejmodernějším technologiím a různým typům měření pomáháme minimalizovat náklady na elektřinu a ověřovat technický stav energetický zařízení.

led žárovky
26.4.2012
i4wifi a.s.

O úspornosti LED žárovek bylo již napsáno mnoho článků a každý, kdo je používá, zjistil jejich zásadní výhodu již při prvním vyúčtování za el. energii. Jaké jsou však dlouhodobé zkušenosti? Vydrží skutečně LED žárovky udávaných 30 nebo až 50 tisíc hodin provozu? Jsou spolehlivé a skutečně jim nevadí časté vypínání? Takové informace získáte jen od někoho, kdo LED žárovky již skutečně používá roky.

26.4.2012
Ing. Jaroslav Novák

V článku se snažím pomoci lidem, kteří mají zdravotní problémy (ať subjektivní, či objektivní) v příčinné souvislosti s elektrosmogem a hledají východiska, jak se jich zbavit. Často se stává, že například lidé, kteří kupují nemovitost, mají obavy, pokud je v blízkém okolí několik vysílačů.

23.4.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii a dalších zemích. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.

23.4.2012
Ing. Renata Straková

V souvislosti s novou normou ČSN 730540 z r.2011 se musely doplňovat a přepracovávat energetické štítky obálky budovy pro potřeby dotačního titulu OPŽP. Změna má výpočtově vliv i na vyhodnocení energetické náročnosti při zpracování PENB. Mají se již projekty rekonstrukcí a novostaveb vyhodnocovat podle nových požadavků?

9.4.2012
Ing. Petr Vrbík, Zdravotní ústav se sídlem v Brně

Článek pojednává o možném zdravotním riziku osob při expozici ultrafialovým zářením především od nekoherentních technologických zdrojů. Zmiňuje se o účincích na lidský organismus a hygienických limitech, o kritériích pro posuzování zdravotního rizika, způsobu měření a o hygienickém dozoru u této problematiky včetně náhledu na využívání UV záření v komerčních soláriích.

8.4.2012
Siemens, s.r.o.

Vědci ze společnosti Semprius vzali vrstvu skla s integrovanými čočkami, pod kterou umístili substrát s nanesenými polovodičovými články a vyrobili fotovoltaický modul s rekordní účinností.

regulace vytápění
4.4.2012
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Nová řada prostorových regulátorů SE7000 nabízí cenově výhodné řešení, které zvyšuje komfort nájemců/vlastníků a zároveň snižuje náklady na energie, což umožňuje rychlejší návratnost investic.

2.4.2012
SOFTLINK s.r.o., Ing. Ján Vlček, Mgr. Lucie Charvátová

Bytová družstva a společenství vlastníků bytových jednotek, která používají CEM, mají náklady domu pod kontrolou. Z ročních vyúčtování jednotlivých bytových domů vyplývá, že díky soustavnému automatickému radiovému měření spotřeby energií a tepla a možnosti spravedlivého rozúčtování nákladů, uspořily domy za minulý rok v průměru 15 % ročních nákladů.

požární ochrana
30.3.2012
JUDr. Zbyněk Urban

Problematika kabelových rozvodů v souvislosti s požární bezpečností je nově řešena podle ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb – Kabelové rozvody. Norma doplňuje a upřesňuje požadavky na požární bezpečnost kabelových rozvodů a dodávku elektrické energie, které jsou uvedeny v ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 a v normách souvisejících.

26.3.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii i jinde. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi. Energetická družstva jsou nejlepším způsobem propagace obnovitelných zdrojů energie a energetické soběstačnosti.

26.3.2012
Ing. Stanislav Števo, PhD., Bc. Marek Pažitný, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita

Článek uvádí dva různé systémy elektrické a požární signalizace v inteligentní budově. Porovnává „klasické“ detektory dýmu a moderní nasávací jednotku. Klasická koncepce je cenově, náročností instalace i energeticky výhodnější, devizou nasávacího systému je ale velmi vysoká citlivost a rychlá detekce požáru.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama