Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrotechnika
Archiv článků od 5.3.2012 do 8.4.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.4.2012
Siemens, s.r.o.

Vědci ze společnosti Semprius vzali vrstvu skla s integrovanými čočkami, pod kterou umístili substrát s nanesenými polovodičovými články a vyrobili fotovoltaický modul s rekordní účinností.

regulace vytápění
4.4.2012
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Nová řada prostorových regulátorů SE7000 nabízí cenově výhodné řešení, které zvyšuje komfort nájemců/vlastníků a zároveň snižuje náklady na energie, což umožňuje rychlejší návratnost investic.

2.4.2012
SOFTLINK s.r.o., Ing. Ján Vlček, Mgr. Lucie Charvátová

Bytová družstva a společenství vlastníků bytových jednotek, která používají CEM, mají náklady domu pod kontrolou. Z ročních vyúčtování jednotlivých bytových domů vyplývá, že díky soustavnému automatickému radiovému měření spotřeby energií a tepla a možnosti spravedlivého rozúčtování nákladů, uspořily domy za minulý rok v průměru 15 % ročních nákladů.

požární ochrana
30.3.2012
JUDr. Zbyněk Urban

Problematika kabelových rozvodů v souvislosti s požární bezpečností je nově řešena podle ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb – Kabelové rozvody. Norma doplňuje a upřesňuje požadavky na požární bezpečnost kabelových rozvodů a dodávku elektrické energie, které jsou uvedeny v ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 a v normách souvisejících.

26.3.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii i jinde. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi. Energetická družstva jsou nejlepším způsobem propagace obnovitelných zdrojů energie a energetické soběstačnosti.

26.3.2012
Ing. Stanislav Števo, PhD., Bc. Marek Pažitný, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita

Článek uvádí dva různé systémy elektrické a požární signalizace v inteligentní budově. Porovnává „klasické“ detektory dýmu a moderní nasávací jednotku. Klasická koncepce je cenově, náročností instalace i energeticky výhodnější, devizou nasávacího systému je ale velmi vysoká citlivost a rychlá detekce požáru.

23.3.2012
Energie2, a.s.

Oproti dominantním dodavatelům má Energie2 v současnosti ceny zemního plynu v ČR nižší o 10 % a elektřiny o cca 9 %. Na Slovensku jsou ceny plynu oproti dominantním hráčům nižší o 10-14 % a elektřiny o cca 10 %, v závislosti na zvolené sazbě. Bonus při uzavření smlouvy přes internet je 2 %.

veletrh Amper, mapa výstaviště BVV
21.3.2012
Terinvest, pořadatel veletrhu AMPER

Veletrh AMPER 2012 probíhá od úterý 20. do pátku 23. 3. 2012 na Výstavišti v Brně v nejmodernějších halách P, F a V za účasti více než 600-ti významných vystavovatelů z 21 zemí světa. Jedná se o vystavovatele z tradičních elektrotechnických oborů – energetika, instalace, osvětlení, vodiče a z oborů novějších – automatizace, komunikace a zabezpečení.

19.3.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V současnosti nikdo neví, jak bude vypadat energetická budoucnost lidstva. Jisté však je, že fosilní zdroje i uran mohou být vyčerpány v horizontu desítek let. Zbývají pouze tři perspektivní energetické technologie: jaderná fúze, rychlé množivé reaktory s uzavřeným cyklem paliva a obnovitelné zdroje spolu s energetickou efektivností.

konvenční a aktivní hromosvod
16.3.2012
Ing. Jan Mikeš, FEL ČVUT v Praze, Ing. Jiří Kutáč, soudní znalec Praha

Přímý úder blesku do zařízení s sebou přináší často nedozírné důsledky poškození. Z hlediska připojených soustav však největší škody způsobí až následná odražená vlna, respektive přepětí indukované do vazeb, kterými jsou jednotlivé soustavy propojeny.

15.3.2012
Sdělovací technika

U příležitosti mezinárodního veletrhu AMPER 2012 se ve středu 21. března od 9:00 hodin v sále P1 pavilonu P na brněnském Výstavišti uskuteční významná doprovodná konference veletrhu – Inteligentní budovy 2012.

15.3.2012
Terinvest, pořadatel veletrhu AMPER

Tradiční svátek všech odborníků a fandů z oboru elektrotechniky, elektroniky, automatizace a moderních komunikačních technologií se pomalu blíží. Jubilejní 20. ročník veletrhu AMPER se bude konat v termínu od 20. do 23. 3. 2012 na VÝSTAVIŠTI BRNO.

14.3.2012
Denisa Markovičová, redakce

V úterý 13. 3. 2012 byl oficiálně zahájen soubor veletrhů FOR ELECTRON, FOR AUTOMATION, FOR ENERGO, FOR INDUSTRY a FOR LOGISTIC. Slavnostní vernisáže se účastnily významné osobnosti z oblasti průmyslu. Mezi přítomnými nechyběl profesor Ing. Václav Havlíček, CSc. - rektor ČVUT v Praze a Ing. Eduard Muřický - ředitel odboru strategií a trendů MPO ČR.

ČVUT Stavební fakulta
8.3.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Fakultě stavební ČVUT v Praze proběhlo 5. 3. 2012 slavnostní otevření zkušebního zařízení instalovaného na Katedře technických zařízení budov v rámci projektu Clear-up. Projekt Clear-up je zaměřen na testování nových technologií pro zvýšení komfortu vnitřního prostředí a snížení energetické náročnosti budov.

ELECTRON, FOR ENERGO a FOR AUTOMATION
6.3.2012
ELECTRON 2012, pořádá ABF, a.s.

Následujícím výběrem novinek a tipů na stánky bychom Vás rádi pozvali na 2. mezinárodní veletrh elektroniky, elektrotechniky a energetiky ELECTRON 2012 a na souběžné veletrhy FOR ENERGO a FOR AUTOMATION, které se konají ve dnech 13. - 16. března 2012 v PVA Letňany, Praha 9.

5.3.2012
Ing. Petr Žák, ČVUT FEL, Praha

Oblast světelných zdrojů je v dnešní době jednou z nejdynamičtějších oblastí světelné techniky a významně ovlivňuje současnou situaci i na trhu svítidel. Nové výrobní technologie a postupy, vysoce efektivní organizace výroby a rychlý přenos informací umožňují uvádět nové typy světelných zdrojů do sériové výroby ve velmi krátkých časových úsecích, které se v dnešní době pohybují mezi 6 až 12 měsíci.

fotovoltaika, účinnost fotovoltaických panelů
5.3.2012
Domat Control System s.r.o.

Při vyhodnocování účinnosti FVE je samozřejmostí, že se měří aktuální hodnota osvitu a vyráběného výkonu. Z osvitu (W/m2) a plochy panelů obdržíme maximální využitelný výkon, který může elektrárna zpracovat. Poměr okamžitého vyráběného elektrického výkonu a „příkonu“ slunečního záření, dopadajícího na celkovou plochu panelů, dává okamžitou účinnost celého systému.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama