Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inteligentní budovy
Archiv článků od 14.12.2012 do 1.5.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.4.2013
Prof. Dr. Jarek Kurnitski a redakce Blueprint

Jedním z důvodů, proč budovy s téměř nulovou spotřebou energie neplní očekávání uživatelů, je to, že mohou být příliš složité na provozování. Dalším důvodem může být přílišný optimismus projektu,který nezohlední např. spotřeb energie kancelářskou technikou, která ve skutečnosti dominuje v energetické bilanci budovy.

Ing. Jirkovský, ředitel Siemens Building Technologies
27.4.2013
Siemens, s.r.o.

Spíše než na legislativní omezení v oblasti výstavby inteligentních budov narážíme spíše na problém rozdílného přístupu k investičním nákladům u developerů a k následným provozním nákladům u provozovatelů budov. V testovacích i reálných projektech jsme se u uživatelů opakovaně setkali s obavou ze ztráty soukromí.

8.4.2013
Ing. Veronika Nídlová, Ing. Jan Hart, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, Technická fakulta, katedra technologických zařízení staveb

Současné biometrické identifikační systémy dokáží číst téměř všechny jedinečné údaje z lidského těla. Jedna z posledních možností inovace tak připadá na identifikaci dle kůstek v kostře zápěstí (karpální kosti).

Siemens vývojové a prototypové centrum Praha
28.3.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Aktuálními projekty v novém centru jsou např.: vývoj sběrnice PROFINET a systémů automatizace řízení a pohonů, systémy inteligentního měření spotřeby energie a sběru dat, parkovací systémy s inteligentní tarifikací a centrálním řízením a sitraffic Office a Sitraffic SmartGuard – městská centra řízení dopravy a provozu.

16.3.2013
WAGO-Elektro, spol. s r.o., Martin Hardenfels (WAGO), Foto: Christian Gahl, Berlin (WAGO)

Jednou z nejzvláštnějších budov, které za poslední léta v Evropě vyrostly, je bezpochyby The Squaire na frankfurtském letišti. Impozantní budova, vystavěná nad nádražím vysokorychlostních vlaků ICE na letišti Frankfurt am Main, nabízí 140 tisíc metrů čtverečních užitné plochy, a to na pouhých devíti patrech, za což vděčí délce 660 metrů a šířce 65 metrů. V rámci elektrické automatizace budovy se využívá I/O systém a instalační systém WINSTA® společnosti WAGO.

14.3.2013
Schüco International KG

Každý, kdo měl možnost se zúčastnit lednového stavebního veletrhu BAU, jistě potvrdí, že novinek prezentovaných na stáncích vystavovatelů bylo opět nepřeberně. Jednou z oblastí, které se řada firem věnovala s důrazem, bylo automatizované řízení budov, potažmo inteligentní opláštění objektů. Tomuto tématu vyčlenila prostor i firma Schüco International KG, která automatizaci budov řadí mezi klíčové, neustále se vyvíjející oblasti globálního trhu.

13.3.2013
Domat Control System s.r.o.

Monitorovací systém pro fotovoltaické elektrárny společnosti Domat Control System byl v únoru 2013 jako první na světě úspěšně certifikován celosvětovou nezávislou autoritou TÜV SÜD. Certifikace zahrnuje klíčové vlastnosti monitorovacího systému, jako je sledování kvality dat, ukládání dat, detekce poruch, grafické rozhraní, odvozené parametry, maximální zpoždění přenosu dat, dálkový přístup a hlášení alarmů

9.3.2013
Siemens, s.r.o.

Nové kongresové a výstavní centrum společnosti Siemens v Londýně s názvem Crystal je důkazem, že inteligentní budovy nejsou výplodem vizionářů, ale realitou.

7.3.2013
WAGO-Elektro, spol. s r.o., Ing. Ondřej Dolejš, Ph.D.

Zajištění co nejvyšší efektivity samotného provozu nemovitosti se věnovali vývojáři v sídle německé společnosti WAGO. Výsledkem je novinka ze skupiny produktů určených pro automatizaci budov, která právě přichází i na český trh – systémové boxy WAGO flexROOM®.

2.3.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Centrála společnosti Schneider Electric se stala nejekologičtější budovou světa. Jako vůbec první získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (tedy česky řečeno mimořádný) mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM. Komise hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.

16.2.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Nová centrála Komerční banky v Praze Stodůlkách šetří provozní náklady o desítky procent. Jak je to možné? Moderní a zároveň ekologická budova totiž využívá inteligentní řešení, která navrhla a následně realizovala společnost Schneider Electric.

1.2.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o., Ing. Robert Šimčík

Společnost Schneider Electric uvádí na trh SmartStruxure - novou generaci inteligetního řídicího systému budov (iBMS). Článek přináší stručný přehled o historii BMS a nastínění celkové koncepce elektro architektury Schneider Electric. Nový iBMS přináší hlubší propojení s IT technologiemi, než jste byli zvyklí.

7.1.2013
Domat Control System s.r.o.

Domat Control System na přelomu roku uvádí na trh komunikátor M007 a webový portál ContPort. Provozovatelům sítí CZT, firmám zabývajícím se facility managementem, správcům FVE, ale i odběratelům energií, jako jsou obchodní řetězce, bytová družstva nebo sítě peněžních ústavů, nabízí cenově dostupnou alternativu pravidelných ručních odečtů a hlášení e-mailem.

Tepelné čerpadlo a inteligentní budova
15.12.2012
Marie Leschingerová

Nejen vytápět a chladit, ale také uspořit energie. To umí systém s tepelným čerpadlem v inteligentních budovách. Klíčem k úspěchu je řídicí jednotka, která dokáže plnit požadavky uživatelů a využívat pro to nejvhodnější zdroje energie. A právě tepelné čerpadlo tu mnohdy hraje prim.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama