Projektanti pracující s moderními softwarovými nástroji pro tvorbu BIM mohou nyní využít knihovnu produktů KS-QUADRO.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Dnešní převratná doba, jejímž hlavním znakem je přesun nejen práce, ale i podstatné části lidského života do virtuálního kybernetického prostoru, mění od základů nejen samotnou průmyslovou výrobu, ale i řízení lidských zdrojů. Jiné je dnes úplně vše: od způsobu, jakým se nová zaměstnanci hledají, přes požadavky, jaké jsou na ně kladeny, až po samotný způsob jejich práce. A vývoj se v tomto směru nezastavil. A za pár let bude vše ještě úplně jinak.
Česká národní iniciativa Průmysl 4.0 byla schválena vládou v roce 2016. Profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, patřil k hlavním tvůrcům iniciativy, do které mělo být začleněno také stavebnictví. V současné době to ale spíše vypadá na samostatnou cestu.
Mikrodatová centra jsou přirozenou reakcí na trendy, které přináší internet věcí a Edge Computing. Uplatní se všude, kde nestačí klasický cloud a kde je nutné lokální zpracování či sběr dat. Schneider Electric uvádí mikrodatová centra Xpress, která mají budoucnost například v průmyslových podnicích a retailových řetězcích.
Je obecně známou pravdou, že denní světlo je životně důležité pro lidské zdraví, ale jsme schopni vidět kvalitu našich domovů jako důležitý parametr ovlivňující naše zdraví? A známe také možné přínosy dobrých podmínek osvětlení našeho domova denním světlem? Tento článek představuje poznatky o účincích osvětlení denním světlem zjištěné na projektu ukázkového domu Maison Air et Lumière, který se nachází ve Francii, jižně od Paříže.
Aby se lidé cítili v místnosti dobře, musí být mimo jiné v pořádku proudění vzduchu. Jak je toto proudění intenzivně pociťováno, záleží na nainstalovaných vzduchových výustkách. Anemostaty získávají stále větší význam, protože přivádějí do místnosti rozptýlený vzduch a nikoliv přímý. Snižuje to průměrnou rychlost vzduchu, což je pociťováno jako příjemné.
Při získávání a využívání obnovitelné energie se do popředí zájmu stále více dostává spojování sektorů. Efektivní využití synergií totiž vyžaduje těsnější propojení elektřiny, tepla a mobility. Společnost Fronius, která se specializuje na solární techniku, proto vyvinula řešení v podobě regulátoru spotřeby Fronius Ohmpilot, pomocí kterého lze efektivně využívat přebytečný proud k přípravě teplé vody.
Český Siemens získal cenu poroty v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku (ČEEP) 2016 za projekt implementace platformy komplexního řízení budov Desigo CC v nové budově CIIRC ČVUT v Praze. Cenu si firma odnesla v kategorii Technologie a inovace. Slavnostní předávání cen 15. ročníku soutěže ČEEP proběhlo právě v budově CIIRC.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) neřeší jen školení, úrazy, revize, rizika atd., ale ve spolupráci s hygienou se zabývá i požadavky na osvětlení pracoviště. Stěžejním předpisem v této oblasti je NV č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, v platném znění, které se v paragrafu 45 zabývá osvětlením pracoviště.
Recenzovaný Nový čas, nové možnosti, nová dimenze informací. Dron dokáže zprostředkovat další důležité informace o stavbách – při průzkumech, kontrolách provádění, u revizí a reklamací vad a nedodělků. Důležitá místa na stavbě bývají často absolutně nedostupná. Bývá to jediný způsob, jak získat relevantní informace.