Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inteligentní budovy
Archiv článků od 3.3.2006 do 21.8.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.8.2008
WILO CS, s. r. o.

Pro komunikaci mezi čerpadlem a ostatními úrovněmi automatizovaného řízení budov vyvinul dortmundský specialista na čerpací techniku WILO AG Wilo-IF-moduly PLR a Wilo-IF-moduly LON. Pomocí těchto sériových, digitálních rozhraní je možno čerpadla bez větších nákladů integrovat do nejrůznějších systémových prostředí automatizovaného řízení budov.

8.7.2008
Petr Buchar, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Johnson Controls, globální lídr, který nabízí energeticky úsporná řešení v oblasti automatizačních systémů budov získal pro své produkty licenci od Evropské organizace pro automatizaci budov (European Building Automation and Controls Association - EuBAC) a certifikát BACnet Testing Laboratory (BTL), které zaručují kvalitu a energetickou úspornost ve shodě s evropskými standardy.

23.7.2007
Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc., ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická, katedra kybernetiky

Asistivní domy jsou kategorie inteligentních domů, kde důležité přístroje a zařízení jsou navzájem propojené a prostřednictvím dostupného uživatelského rozhraní je možné použít integrované ovládání. Tato prostředí umožňují kompenzovat některá postižení obyvatele bytu.

13.7.2007
Itron Czech Republic s.r.o.

Potřeby využití dálkových odečtů měřidel stále rostou s cenami energií a požadavky odběratelů na přesnost a včasnost vyúčtování. Článek uvádí přehledně tři možné způsoby řešení.

3.7.2007
Siemens, s.r.o.

V úterý 26. června 2007 byla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně slavnostně otevřena laboratoř "Integrované technologické a řídicí systémy v budovách – Inteligentní budovy". Unikátní laboratoř byla navržena jako výukové, experimentální a výzkumné centrum se zaměřením na monitorování a management vyspělých technologických systémů v tzv. inteligentních budovách.

2.7.2007
Ing. Karel Toman

S decentralizovanými řídicími a informačními systémy se v poslední době setkáváme stále častěji. Umožňuje to prudký rozvoj polovodičových technologií, jejich neustálé zlevňování a poptávka po stále větším komfortu, bezpečnosti a ekonomické efektivitě. V následujícím článku se budeme zabývat standardizovanými technologiemi určenými pro správu a řízení techniky budov.

30.5.2007
Siemens, s.r.o.

V atraktivní lokalitě Praha - Troja byl vytvořen projekt tzv. inteligentního bytu, který nese název Easy Home. Projekt je autorským dílem developerské a konzultační společnosti Starcon. Jedním z předních dodavatelů podpůrných technologií se stala společnost Siemens, která do vzorového bytu dodala systém měření a regulace, zabezpečovací techniku, domácí spotřebiče a v neposlední řadě rovněž centrální řídicí systém Desigo Insight pro ovládání a monitorování všech bytových technologií.

15.5.2007
Siemens, s.r.o., Ing. Jiří Sedláček

Hotelové systémy jsou specializovanou podskupinou tzv. inteligentních řídicích systémů, nasazovaných v oblasti administrativních celků - inteligentních budov.

14.5.2007
Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

K dodávkám technologických celků, jakými jsou vzduchotechnické systémy, kotelny, chladicí soustavy nebo plynové hospodářství, patří i kvalitní a rychlý servis. Kvalitní servis znamená kvalitní charakteristika závady ze strany zákazníka. To bývá často problematické. Řešení přináší následující článek.

7.5.2007
Ing. Jiří Vlček

Zabezpečovací systém patří dnes k téměř běžnému standardu nikoliv pouze bankovních domů. Své uplatnění nachází u kancelářských prostor, ale také u rodinných domů, především těch nově budovaných. Je součástí často skloňovaného sousloví "Inteligentní budova". Následující článek popisuje obecné principy konstrukce zabezpečovacích zařízení.

30.1.2007

Systémy jsou mimo jiné využitelné při detekci požáru v leteckých hangárech, kde se detekční kabel umisťuje speciálním způsobem do podlah, v kabelových kanálech elektráren, teplárnách či průmyslových závodech. Dále např. při ochraně pásových dopravníků v teplárnách či velkých chemických provozech.

7.12.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Seminář přinesl velmi zajímavé informace o výrobcích a řešeních pro nakládání s dešťovými vodami včetně legislativy k hospodaření s dešťovou vodou. Článek přináší 2. díl zajímavostí - informace z čerpací techniky, sanace zdiva a zavlažovacích systémů.

4.5.2006
ABF, a.s., PhDr. Monika Švecová, hlavní manažerka konferencí a programů ABF, a.s.

Konferenci pořádá Národní rada zdravotně postižených ČR, společnost ABF, a. s. a Vládní výbor pro zdravotně postižené občany. Hlavním cílem konference je mimo jiné prezentovat úspěšné realizace projektů, které přispěly k vytvoření města "bez bariér".

17.3.2006
JUDr. Pavel Kocábek, JUDr. Tomáš Koníček

Stále progresivnější pronikání moderních elektronických technologií do všech oblastí našeho života se výrazně projevuje i u systémových řešení technicko-bezpečnostních funkcí budov. Jedná se o logické vyústění požadavků na vysoký komfort a bezpečnost při minimální provozní náročnosti a při respektování principu šetrnosti k životnímu prostředí.

9.3.2006
Převzato z TGA Fachplaner 7/2005, Ing. W. Rogatty, překlad Ing. A. Chyba

Na řešení solární klimatizační soustavy dosud neexistují žádná normativní schémata. Na každou realizovanou soustavu je proto třeba stále pohlížet jako na individuální řešení. Druhé pokračování je věnováno návrhu velikosti celkové plochy kolektorů, volbě objemového průtoku a návrhu velikosti akumulačního výměníku.

8.3.2006
Převzato z TGA Fachplaner 7/2005, Ing. W. Rogatty, překlad Ing. A. Chyba

V kombinaci se solární soustavou je možné podle okolností pokrýt požadavky na energii pro chlazení budovy částečně nebo i zcela ze slunečního záření. Zvlášť výhodné přitom je, že požadavky na chlazení jsou nadprůměrné právě v měsících s největší tepelnou zátěží.

3.3.2006
Ing. Pavel Vaculík

Elektromagnetická kompatibilita (EMC) je v očích netechnické, ale i technické veřejnosti záhadný pojem. Málokdo si totiž dokáže představit, co to vlastně je. Někoho překvapí, že se nejedná o "výmysl Bruselu", ale o nepříjemnou realitu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama