Dne 26.6.2007 byla oficiálně otevřena na Fakultě aplikované informatiky, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Laboratoř integrovaných technologických a řídicích systémů v budovách - Inteligentní budovy.
Dne 26.6.2007 byla oficiálně otevřena na Fakultě aplikované informatiky, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Laboratoř integrovaných technologických a řídicích systémů v budovách - Inteligentní budovy.
S decentralizovanými řídicími a informačními systémy se v poslední době setkáváme stále častěji. Umožňuje to prudký rozvoj polovodičových technologií, jejich neustálé zlevňování a poptávka po stále větším komfortu, bezpečnosti a ekonomické efektivitě. V následujícím článku se budeme zabývat standardizovanými technologiemi určenými pro správu a řízení techniky budov.
V atraktivní lokalitě Praha - Troja byl vytvořen projekt tzv. inteligentního bytu, který nese název Easy Home. Projekt je autorským dílem developerské a konzultační společnosti Starcon. Jedním z předních dodavatelů podpůrných technologií se stala společnost Siemens, která do vzorového bytu dodala systém měření a regulace, zabezpečovací techniku, domácí spotřebiče a v neposlední řadě rovněž centrální řídicí systém Desigo Insight pro ovládání a monitorování všech bytových technologií.
K dodávkám technologických celků, jakými jsou vzduchotechnické systémy, kotelny, chladicí soustavy nebo plynové hospodářství, patří i kvalitní a rychlý servis. Kvalitní servis znamená kvalitní charakteristika závady ze strany zákazníka. To bývá často problematické. Řešení přináší následující článek.
Zabezpečovací systém patří dnes k téměř běžnému standardu nikoliv pouze bankovních domů. Své uplatnění nachází u kancelářských prostor, ale také u rodinných domů, především těch nově budovaných. Je součástí často skloňovaného sousloví "Inteligentní budova". Následující článek popisuje obecné principy konstrukce zabezpečovacích zařízení.
Stále progresivnější pronikání moderních elektronických technologií do všech oblastí našeho života se výrazně projevuje i u systémových řešení technicko-bezpečnostních funkcí budov. Jedná se o logické vyústění požadavků na vysoký komfort a bezpečnost při minimální provozní náročnosti a při respektování principu šetrnosti k životnímu prostředí.
Na řešení solární klimatizační soustavy dosud neexistují žádná normativní schémata. Na každou realizovanou soustavu je proto třeba stále pohlížet jako na individuální řešení. Druhé pokračování je věnováno návrhu velikosti celkové plochy kolektorů, volbě objemového průtoku a návrhu velikosti akumulačního výměníku.
Společnost Siemens se bezprostředně podílela na hladkém průběhu čtvrtých Východoasijských her, které se uskutečnily ve dnech 29. října až 6. listopadu 2005 v Macau. Nově postavená multifunkční aréna Macao Dome, v níž se odehrávala většina sportovních klání Východoasijských her, byla totiž vybavena nejmodernější technologií budov a zabezpečovacími systémy z produkce společnosti Siemens.
Rozhovor s doc. Ing. Karlem Kabelem, CSc., vedoucím katedry technických zařízení budov na stavební fakultě ČVUT v Praze. Pasivní domy jsou trochu otázkou módy a trochu přístupu státu – v Rakousku jsou pasivní domy podporovány státem, tak si je mnozí pořizují. U nás si zase lidé s podporou státu pořídili napřed přímotopy, pak tepelná čerpadla či plyn.