Jedná se o normu, která shrnuje současné poznatky o nouzovém osvětlení. Nouzové osvětlení se zřizuje pro použití v případě selhání normálního osvětlení, je proto napájeno ze zdroje nezávislého na zdroji, který napájí normální osvětlení.
Všichni dobře známe ze života situaci, kdy například při uchopení kliky dveří nebo při zavírání automobilu "dostaneme ránu", tzn. dojde k elektrickému výboji mezi naším tělem a daným předmětem. Elektrický náboj v lidském těle vzniká chůzí po izolované podlaze a je způsoben třením mezi dvěma různými materiály - tělem (botami) a podlahovinou. Elektrický výboj je pro člověka nepříjemný, co je ale horší je skutečnost, že může způsobit vážné poškození některých citlivých materiálů.
Při ochraně objektů před účinky přímého i nepřímého účinku úderu blesku jsou zejména u členitých střech a památkově chráněných objektů, kde by složitější systém ochrany mohl znehodnotit vzhled budovy, s klasickými hromosvody problémy. Právě pro tyto případy byl vyvinut jímač se včasnou emisí výboje.
Tepelná zátěž osvětlení hraje výraznou roli při dimenzování klimatizačního zařízení zejména pro kanceláře. Hodnoty uvedené v ČSN 730548 odpovídají době vzniku této normy a pro nově budované nebo rekonstruované kanceláře jsou již zastaralé. V článku jsou uvedeny aktualizované hodnoty tepelné zátěže od svítidel.