Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrotechnika
Archiv článků od 4.2.2004 do 31.3.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

31.3.2005
Siemens, s.r.o.

Veletrh Pragoalarm/Pragosec 2005 proběhne na Výstavišti v Holešovicích od 13. do 15. dubna 2005. Siemens bude na veletrhu prezentovat řadu novinek v oblasti průmyslových televizí, elektronické zabezpečovací signalizace a elektrické požární signalizace.

31.1.2005
Ing. Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Tento článek evokuje nový přístup k zavádění inteligence v bytových domech a vybraných občanských budovách, který vychází ze stavu roku 2004 a vytváří podmínky pro hospodárné vynaložení investice. Účelem úvahy není řešit vlastní provedení a zapojení systému umožňujícího inteligenci budovy. Cílem je evokovat obecné požadavky na vytvoření podmínek při realizaci stavební konstrukce a technického zabezpečení budov s ohledem na životnost budovy a její funkčnost při rozvoji elektroniky a jí vybavených spotřebičů, optimálně vysoké spotřebě energie na provoz budovy a zabezpečení dalších potřebných funkcí budovy.

14.12.2004
Ing. David Beneš, Dewarec, s. r. o.

Nová směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie ohledně odpadů z elektrických zařízení se týká zejména výrobců/dovozců elektrických a elektronických zařízení. Směrnice doporučuje mimo jiné snížení nadměrné spotřeby přírodních zdrojů a prevenci znečištění.

29.11.2004
Ing. Josef Bojanovský, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Článek obecně poukazuje na možnosti a potenciál využití systému "inteligentní budovy", je určen jako informativní pro projektanty a provozovatele budov.

22.10.2004
Ing. Karel Dvořáček

Základním kritériem pro hodnocení vhodnosti zvoleného otopného systému v bytě je dosažení tepelné pohody. V poslední době se využívá podlahového elektrického přímotopného systému především v bytových prostorách, kde potřebuji topení nezávislé na otopném systému v bytovém domě či v rodinném domku.

5.10.2004
Václav Macháček

Řada nedorozumění mezi elektrotechnickou veřejností plyne často z toho, že nejsou plně objasněny a vysvětleny pojmy používané ve vzájemných vztazích. Proto se redakce časopisu Elektroinstalatér rozhodla postupně uveřejňovat slovníček vybraných pojmů zaměřených zejména k tematickému obsahu čísel časopisu. Ten bude vždy rozšířen o pojmy vyžádané průběžnými dotazy.

9.9.2004
Ing. Jaromír Hrubý, pracovník Fyzikálně technického zkušebního ústavu v Ostravě-Radvanicích

Ochrana elektrických zařízení krytem je způsob ochrany, kterým se elektrické zařízení chrání před vnějšími vlivy a před vniknutím cizích předmětů a zároveň slouží jako ochrana před nebezpečným dotykem živých částí. Ochrana krytem je definována v normě ČSN EN 60529. Úrovně ochrany se definují kódem IP, za kterým následuje číslice, případně i doplňující písmena.

12.8.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Energetický štítek má sloužit jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů a jejich prodejci mají zákonnou povinnost je v prodejnách vystavovat přímo na spotřebičích. V příspěvku jsou uvedeny informace o povinném štítkování elektrospotřebičů uváděných na trh v ČR stanovených vyhláškou 442/2004 Sb. s ukázkou štítku pro klimatizační jednotky určené k přímému prodeji, které nově pod tuto povinnost spadají.

11.8.2004
doc. Ing. Pavel Mindl, CSc.

Volba chladicích systémů je ovlivněna požadovaným chladicím výkonem, rozdílem mezi požadovanou vnitřní teplotou rozváděče a teplotou okolního prostředí a jejím kolísáním. V případě extrémních rozdílů vnějších teplot je v některých případech nutné použití přídavného topení.

15.7.2004
doc. Ing. Karel Brož, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Popis systému zásobování energiemi ukazuje nejen unikátní řešení českých vědců a techniků, ale získané výsledky mohou být i velmi užitečným zdrojem informací o nízkoenergetické stavbě v podmínkách anatarktického léta. Ty se kupodivu příliš neliší od podmínek české zimy.

29.6.2004
Ing. František Štěpán

Požáry způsobené závadou na elektrických instalacích zaujímají ve statistikách vzniku požárů přední místo a to s sebou přináší zvyšující se nároky na kvalitu elektrické instalace. Riziko vzniku požáru není možné nikdy úplně vyloučit, ale musíme hledat dostatečně spolehlivá a současně ekonomicky přijatelná řešení, jak toto riziko snížit na nejnižší možnou míru.

16.5.2004
ELEKTRO BRNO MANAGEMENT, spol. s r. o., Petr Smital

Mistrovství světa skončilo, Sazka Arena zůstává. Následující článek je zajímavý právě nyní, když se mnozí ptají - co bude s halou dál? Ze dne na den se z bouřlivého kotle pro hokejový zápas může proměnit v koncertní síň, kterou lze vzápětí přestavět na atletický stadion, autosalón, dějiště motokrosu, nebo zasedací sál velkého mezinárodního kongresu.

25.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Otevření šampionátu v Hale Sazka je za námi a my Vás zveme na další (tentokrát již třetí) návštěvu TZB. Použití PE o průměru 500 mm na vnitřní kanalizaci je v ČR naprostým unikátem.

24.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Přinášíme Vám podrobnosti k technickým řešením TZB v Hale Sazka a zveme Vás k další netypické návštěvě Chrámu zasvěceného hrám. Vstupné je u nás zdarma.

7.4.2004
Dr. Jaromír Horký, JHM s.r.o.

Problematice požární bezpečnosti osob a majetku je v poslední době věnována zvýšená pozornost. V oblastech, které přímo souvisejí se zvýšením této bezpečnosti, vzniká a je trvale přijímána celá řada nových předpisů, norem a vyhlášek tempem, které nemělo ještě před několika lety obdoby.

12.3.2004
Ing. Lubomír Širek, ABB s.r.o. Elektro-Praga

Především v domácnostech a na zahradách stále dochází ke smrtelným úrazům elektrickým proudem, kterým je možno snadno předejít. Nebezpečí číhá ve vadném prodlužovacím přívodu, v roztavené izolaci na přívodech kuchyňských přístrojů a žehliček, v poruše izolace na přívodech vysoušečů vlasů, zkrátka v každodenním zacházení s elektrickými spotřebiči.

9.3.2004
Ing. Karel Dvořáček, STÚ-E, a. s.

Při používání původní normy ČSN 33 20007-702 elektrická zařízení - část zařízení jednoúčelová ve zvláštních objektech jako jsou plavecké bazény a fontány - vznikly v členských zemích CENELEX potřeby revize této normy vesměs ve smyslu změkčení. V roce 2002 byl proto zpracován nový dokument.

27.2.2004
Ing. Michal Kříž

Kabelové kanály, kabelové šachty a mosty slouží v průmyslových provozech pro souběžné vedení většího množství kabelů ale i např. potrubí souvisejících s provozem elektrických zařízení. Pro jejich projektování platí pravidla shrnutá v článku.

4.2.2004
Ing. Jaroslav Novák

Z rozboru uvedeného v minulém čísle je zřejmé, že je zde zásadní rozpor mezi telekomunikačním zákonem a elektrotechnickými normami ČSN EN na jedné straně proti vládnímu nařízení o ochraně zdraví před neionizujícím zářením č. 480/2000 na straně druhé. Jak se tato nekompatibilita promítá do legislativy a jak se můžeme bránit před nevhodným umísťováním antén vysílačů v husté městské zástavbě?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama