Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

VC-532: krása ukrytá v kleštích

Má váš nový klešťový multimetr umět měřit i něco jiného než napětí, proud a odpor? Opravdu musíte utratit spoustu peněz. Skvěle vybavené zařízení dnes dostanete za cenu hluboko pod dvěma tisíci korunami.

Těšit se proto můžete nejen z praktického pouzdra, ale třeba i z displeje, který si moc dobře uvědomuje, že tradiční LCD již mají nejlepší roky dávno za sebou. Jedno velké „ale“ by se však přesto našlo.

AC/DC nebo jen AC

V běžných provozních podmínkách s teplotami nad +5 °C jsou digitální proudové kleště VC-532 značky Voltcraft jako doma. Pohodlně s nimi změříte střídavá a také stejnosměrná napětí do 600 V (CAT III), AC proudy až 1 000 A, odpor 60,00 MΩ, teplotu do +1 000,0 °C, kapacitu 6 000 µF a třeba i kmitočet 9,999 kHz. Výrobce dále nezapomíná ani na procentuální vyjádření doby trvání kladné půlvlny, diodový test, okamžitě reagující akustické prozvánění nebo též bezkontaktní ověření přítomnosti střídavého napětí, tedy standardní funkci NCV. Pro zajištění čistějších výsledků systém umožňuje vložit dolnopropustný filtr LPF (100 Hz) a také volitelně snížit vstupní impedanci až na 200 kΩ. Společně s nastavením LoZ je však nezbytné přiměřeně zkrátit i dobu měření AC/DC napětí.

Moc rádi bychom také vyzvedli předpoklady pro zkoumání stejnosměrného proudu, nejlépe ještě jednou do 1 000 A. Za tuto základní funkci si však bude nutné připlatit. Třeba při nákupu sesterského modelu VC-533, protože námi testovaná varianta DC průtoky vůbec nepodporuje. A to ani kontaktně. Znamená to tedy, že verze číslo 532 s podporou True RMS do užšího výběru nepostoupí? Určitě ne. Stále má totiž v rukávu několik trumfů, které by jí mohly závidět i mnohem dražší klešťové multifunkce.

Obyčejné LCD? Už nikdy více

Výrobci měřicí techniky si naštěstí uvědomují, že jen omezená skupina přístrojů bude mít to štěstí strávit celý zbytek života pěkně na stole. Svá zařízení proto vybavují nejrůznějšími vychytávkami, které mají pobyt v terénu zpříjemnit a všem zase zajistit bezpečný návrat domů. Proč shánět samostatné pouzdro, když přece může být na míru a přímo součástí dodávky? A je vůbec nutné šetřit na gumovém povrchu, jestliže svou práci skvěle odvádí nejen na bocích, ale také na zádech, nebo v celé spodní části těla? To se pak může padat z výšky až 2 m.

Proudové kleště VC-532 jdou však ještě dál. Zdobí je totiž nejen zapuštěný závit, ale také svítilna s LED či osmipolohový otočný volič, jehož popisky se mohou ve tmě zřetelně rozzářit, zatímco na ně jasně ukazuje červená kontrolka. A co teprve samotný zobrazovač! Velký, přehledný a především pak moderní displej s jediným „mrtvým“ úhlem, při kterém obrovské číslice vymění bílou za neméně pozoruhodnou stříbrnou barvu. Tu a tam se na černém kontrastním pozadí může objevit nepatrně prosvítající bod, který však nijak neruší a v závislosti na otočném přepínači dokonce mění svou polohu. Každopádně i tak je na panel radost pohledět.

Conrad
logo Conrad

Conrad je mezinárodní prodejce potřeb pro techniky a elektrotechniky s tradicí od roku 1923. Nabízí na 230 tisíc výrobků světových značek, např. Fluke v měřicích přístrojích, termokamery od Flir či pájecí stanice od Wellera, ale i vlastní privátní značky ...