Češi si oblíbili novátorské bezpečnostní technologie. Populární jsou chytré zámky a mluvící kamery
Budoucnost patří inteligentním technologiím, které se stále častěji zabydlují v českých domácnostech. Patří mezi ně i chytré zámky, které v sobě spojují výhody mechanického i elektronického řešení. S trochou nadsázky za vás budou myslet v řadě každodenních situacích, kdy rádi zapomínáte, a přispějí k zabezpečení vašeho domu.
Komu chytré zámky nestačí, může si pořídit pokročilý kamerový systém s řadou překvapivých funkcí, nebo dokonce kompletní inteligentní dům, který je prošpikovaný progresivními technologiemi od spodního patra po střechu.
Chytrý zámek myslí, když vy zapomínáte
Novátorské řešení zamykání a odemykání dveří zastupuje chytrý zámek Mul-T-Lock ENTR s patentovanou vložkou Interactive+. Zatímco cylindrická zámková vložka 4. bezpečnostní třídy představuje nejvyšší mechanickou ochranu proti zlodějům, moderní technologie zase snižuje míru otravnosti v nejtypičtějších situacích. Chytrý zámek automaticky zamkne pokaždé, když zavřete dveře. Už se tedy nemusíte vracet domů kvůli nejistotě, zda máte opravdu zamčeno. Zařízení však nabídne vedle ochrany domova také řadu praktických funkcí pro pohodlné ovládání přístupu do domu – dveře si otevřete mobilem, čtečkou otisků prstů nebo dálkovým ovladačem. „Chytrý zámek je možné nainstalovat na většinu běžných dveří bez nutnosti vrtání a řezání. Pokud však chcete nejvyšší úroveň ochrany, zvolte montáž na dveře bezpečnostní,“ doporučuje odborník na chytré zámky Jan Pospíchal.
Mluvící kamery odhánějí zloděje v přímém přenosu
Chytré technologie umí chránit váš domov i pomocí chytrých kamer, které v sobě sjednocuje pokročilý monitorovací systém Remote Video Solutions (RVS). Zařízení je schopno automaticky rozpoznávat podezřelé dění v okolí domu či v něm. Pokud systém objeví riziko, upozorní operátora, zobrazí mu inkriminované místo a ten zhodnotí situaci. V případě potřeby má ostraha k dispozici hlasový přenos do střeženého prostoru skrze výkonné reproduktory. „Samotný alarm nemusí otrlého pachatele odradit. Pokud ho ale operátor prostřednictvím reproduktoru konfrontuje s realitou, že je jeho počínání sledováno prakticky v přímém přenosu, působí to na něj jako psychologická zbraň se zastrašujícím účinkem,“ říká Jan Peroutka ze společnosti SECURITAS, která technologii RVS nabízí jako jediná v Česku. Pracovník může dále ovlivnit krizovou situaci v místě například tak, že rozsvítí světla, spustí sirénu nebo celý prostor zadýmí a ztíží pachateli orientaci. Pokud ani to nepomůže, vysílá na místo zásahovou jednotku nebo volá rovnou Polici ČR.
Inteligentní dům vás bude informovat na dálku u možných rizicích
Zatímco jedni lidé vylepšují svoji domácnosti dílčími technologiemi, druzí chtějí komplexní řešení a pořizují si kompletní inteligentní dům, který umí zvyšovat pocit bezpečí, pružně reagovat na jejich potřeby a redukovat náklady na provoz obydlí. „Mozkem inteligentního domu bývá mezinárodní platforma KNX, která spojuje do jediného funkčního celku mnoho různých systémů – vedle bezpečnosti je to například ovládání osvětlení, žaluzií nebo třeba ohřev vody. Díky platformě domácnost funguje integrovaně, je schopna řídit sama sebe, potažmo své funkce, i bez přímého zásahu svých obyvatel,“ říká Radim Hendl ze společnosti Schneider Electric, odborník na inteligentní domy. Mnohé z úkolů zvládne inteligentní domácnost i bez přítomnosti svých obyvatel po jejich odchodu z domu. Obyvatelé mohou sledovat díky vnitřním a vnějším kamerám dění uvnitř i okolo domu přes tablet, chytrý telefon nebo počítač. Navíc mohou celý objekt vzdáleně ovládat. „Například na dovolené si ověříte, pokud dostanete alarmové hlášení na svůj smartphone, zda se jedná o planý poplach či nikoliv a zda je tím pádem nutný zásah policie,“ říká na závěr Radim Hendl ze Schneider Electric. Dle potřeb zájemců je možné doplnit i bezpečností dveře a další ochranné systémy.