Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Průmyslové firmy v Česku hledají nedostatkové zaměstnance mezi studenty

Velké firmy loví nedostatkové zaměstnance mezi studenty. Se začátkem školního roku otevírají nové stáže a trainee programy, které jsou vstupenkou k hlavnímu pracovnímu poměru. Mladí lidé mají šanci vyzkoušet si na stáži různé pozice a ujasnit si, jaká práce je bude naplňovat. Zájem firem o studenty potvrzují také personalisté.


Student: můžu si zkusit více pozic u jedné firmy a zjistit, co mi sedí

Šestadvacetiletý Martin Schneider dostal ihned po škole dokonce několik pracovních nabídek. Jako silnoproudař, který už během studia posbíral zkušenosti i se slaboproudem, měl velmi slušný výběr. Nakonec se však rozhodl nastoupit do takzvaného trainee programu jedné z tuzemských energetických společností.

Byl jsem u E.ONu na letní technické brigádě a psal jsem u nich i diplomku. Měl jsem se společností dobrou zkušenost a líbilo se mi jejich pojetí trainee programu, kdy člověk rok rotuje po různých pracovištích, takže jednak získá řadu cenných zkušeností, jednak pozná, jak firma funguje. To všechno mi pomáhá v dalším rozvoji,“ vysvětluje Martin Schneider. Nejvíc na trainee programu oceňuje možnost vyzkoušet si práci v různých odděleních, protože tak člověk v praxi zjistí, co ho nejvíce baví a kde by se chtěl v budoucnu opravdu realizovat.

Jeho kolečko po firmě se zastavilo na oddělení, které se v E.ONu zabývá rozvojem elektromobility a kde Martin před časem začal pracovat na plný úvazek. „E-mobilita se mi hodně líbí. Je to nové oddělení, moderní agenda, i jako nováček mám zodpovědné úkoly,“ pochvaluje si.

Program Montérský dorost: většina studentů přejde do zaměstnaneckého poměru

Podobně získává E.ON nové zaměstnance také z řad studentů středních škol, se kterými spolupracuje v rámci programu Montérský dorost. V něm získají studenti tolik potřebnou praxi, seznámí se s předpisy a s příslušnou administrativou a mají možnost poznat firemní kulturu i potenciální kolegy. Ti s dobrými studijními výsledky navíc obdrží stipendium. Z programu později přechází většina účastníků do zaměstnaneckého poměru na technické pozice.

Personalistka: mladým lidem se vyplatí iniciativa


Trainee programy pro nováčky jsou většinou běžné v nadnárodních společnostech, korporacích nebo naopak ve start-upech. Při současném nedostatku pracovních sil se mladým více než kdy dřív vyplatí být iniciativní a oslovit i firmy, které žádná volná místa zrovna nevypisují.

Odborníci na trh práce se shodují, že Martinův příběh je ideální ukázka toho, jak mohou dnešní absolventi přijít k přímo vysněnému místu. „Obzvlášť velké společnosti jsou novým talentům otevřeny neustále. Aktuálně je velká poptávka po pracovní síle, takže schopní a talentovaní studenti a absolventi mají spoustu skvělých příležitostí,“ říká Kristýna Králová z Hays.

Její slova potvrzuje také Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která je největším poskytovatelem celních služeb v Česku. „Každý rok nabízíme studentům prostor pro odbornou praxi. Původně jsme chtěli navázat dlouhodobou spolupráci s jednou vybranou školou, ale jelikož se nám zatím každý rok přihlásil nějaký zájemce sám, nechali jsme to otevřené. V uplynulých letech jsme několik těchto studentů nakonec opravdu zaměstnali.

Od roku 2012, kdy počet absolventů dosáhl téměř 94 tisíc, dokončuje vysokou školu každý rok méně lidí. Vloni opustilo brány vysokých škol už jen 72 tisíc mladých. Je to sice pořád výrazně víc než v 90. letech, kdy se počty absolventů pohybovaly mezi 15 a necelými 30 tisíci, ale tehdy vypadal pracovní trh zcela jinak. V současné době firmám mladí vzdělaní odborníci akutně chybějí.


E.ON Česká republika, s.r.o.
logo E.ON Česká republika, s.r.o.

Skupina E.ON je tradičním partnerem české energetiky. Na českém trhu působíme od roku 1998. Dodáváme elektřinu 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobujeme více než 220.000 zákazníků, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě.