Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Schneider Electric dal základ jedné z nejekologičtějších budov v Česku

Nová centrála Komerční banky v Praze Stodůlkách šetří provozní náklady o desítky procent. Jak je to možné? Moderní a zároveň ekologická budova totiž využívá inteligentní řešení, která navrhla a následně realizovala společnost Schneider Electric.

Konkrétně se jedná o sofistikovaný řídicí systém TAC Vista, jenž ovládá energie uvnitř budovy, rovněž žaluzie a rolety. Nejen díky tomu získal objekt prestižní ekologický certifikát BREEAM s hodnocením Very Good. Nová kancelářská budova KB v takzvané Britské čtvrti patří mezi zelené budovy. Ty se obecně vyznačují tím, že jsou energeticky velice efektní.

„V praxi to znamená, že proti klasické budově jsou náklady na energie u těchto budov nižší o čtvrtinu až polovinu. Například produkce CO2 je nižší o více než třetinu, spotřeba vody o 4 %, objem pevného odpadu je menší dokonce až o 70 %,“ vysvětlil generální ředitel Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko Jaroslav Žlábek.

Jak těchto významných úspor centrála KB docílí?

Poměrně snadno, a to právě díky využití inteligentních technologií, ty navrhla a následně dodala společnost Schneider Electric, světový lídr v oboru energetických úspor. Konkrétně se jedná o řídicí systém TAC Vista, který je pomyslným ekologickým srdcem moderní budovy. Díky němu se totiž jednoduše ovládá klimatizace, ventilace a vytápění.

Ústředí TAC Vista, lehce připomínající menší velín, krom jiného sleduje záložní zdroje napájení celého objektu. Navíc prostřednictvím měřidel a senzorů monitoruje spotřebu elektrické energie, vody, tepla a chladu. Inteligentní systém rovněž ovládá osvětlení a využití žaluzií a rolet, a to nejen ke kýžené větší úspoře, ale také pro větší pohodlí osob uvnitř budovy.

V praxi šetření probíhá tak, že senzory například zjistí, že v kancelářích či na chodbách nikdo není, proto samy zhasnou světlo. Nemůže se tak stát, že by někdo při odchodu z práce zapomněl zhasnout a celou noc se zbytečně svítilo. Obdobně je tomu s denním svícením a žaluziemi.

Senzory dokáží rozpoznat množství světla v kanceláři během dne, zároveň monitorují sluneční svit dopadající na okna. Jestliže je jasný, slunečný den a v kanceláři je velké množství přímého světla, automaticky se spustí rolety a žaluzie. Naopak pokud by po nějakou dobu bylo šero, systém sám vyhodnotí, jak intenzivně je třeba svítit uvnitř budovy, aby se množství světla „dorovnalo“ na dobrou viditelnost. Proti klasické kancelářské budově není třeba svítit na sto procent, tudíž se rovnou šetří.

Budova zároveň drží jeden prim, díky čemuž vyčnívá nad ostatními ekologickými budovami v ČR. Objekt je rozdělen do šesti elektro okruhů dle úrovně priority. Systém Schneider Electric hlídá dodržování limitů čtvrthodinových maxim. To v praxi znamená, že pokud spotřeba elektřiny se blíží těchto maxim, těsně před jejich dosažením se postupně odpojí nejméně důležité okruhy. Tedy počítače zaměstnancům budou stále fungovat, odpojí se například jedno ze dvou chladicích zařízení a podobně. Docílí se tím nepřetížení systému a zároveň se tak šetří.

„Při návrhu a realizaci budovy se postupovalo tak, aby dopady na životní prostředí byly co nejmenší a aby budova byla energeticky úsporná, ekologická a udržitelná. Nová centrála KB proto získala jako jedna z prvních v České republice certifikát BREEAM na úrovni Very Good,“ doplnil Žlábek.

Co certifikát BREEAM znamená?

Jedná se o ekologické hodnocení budov, které se používá od roku 1990. Po celém světě, má obdobné ekologické ohodnocení na 200 tisíc budov. Nově se mezi ně řadí právě i centrála Komerční banky v pražských Stodůlkách, zároveň je jednou z prvních v České republice.

Certifikát mimo jiné hodnotí nakládaní s energiemi či vodou, nebo užití materiálů, znečištění dopravou v okolí. Jedním z hodnocených kritérií je i vnitřní prostředí, posuzuje se tedy i zdravé a pohodlné bytí v budově.

Podle součtu a poměru s maximem možného se pak budova zařadí do jedné z pěti kategorií: Pass, Good, Very Good, Excellent a Outstanding. Tak jak to bývá, za maximum je považováno 100 %, přičemž budova s nejnižším stupněm Pass musí dosáhnout alespoň 30 % ideálu, u budovy s hodnocením Very Good to musí být 55 % a do nejvyšší kategorie Outstanding se řadí budovy, které překročí 85 %.

Inteligentní a ekobudova KB v Pražských Stodůlkách:

  • 17 500 m² užitné plochy
  • 1 200 zaměstnanců
  • Certifikát BREEAM na úrovni VERY GOOD
  • Řízení osvětlení Merten KNX
  • Ovládání žaluzií a rolet
  • Řídicí systém TAC Vista
  • Sledování spotřeby elektřiny, vody, tepla a chladu
  • Technologie navrhl a dodal Schneider Electric

Schneider Electric CZ, s. r. o.

Společnost Schneider Electric, světový expert na ovládání energie, patří k průkopníkům úsporných energetických řešení. Podniká ve více než 100 zemích. Nabízí integrovaná řešení napříč různými segmenty trhu. Zaujímá přední pozici v energetice a infrastruktuře, automatizovaných systémech pro průmysl a budovy a datových centrech. Silnou pozici má také v domovních elektroinstalacích. Společnost se zaměřuje na to, aby energie byla bezpečná, spolehlivá, efektivní, výkonná a ekologická.

Celosvětově působí Schneider Electric ve více než stovce zemí, kde zaměstnává přes 130 tisíc lidí. Obrat celé skupiny dosáhl v roce 2011 22,4 miliardy eur.

Generálním ředitelem Schneider Electric pro Českou republiku byl 1. ledna 2012 jmenován Jaroslav Žlábek, který se vrátil ze svých zahraničních misí zpět do České Republiky. Jaroslav Žlábek vystudoval elektrotechniku a ekonomiku a ve společnosti pracuje od roku 1996. Svoji kariéru ve Schneider Electric započal jako technicko-obchodní inženýr. Zastával také další pozice v obchodu a marketingu v rámci středoevropského regionu. Poté působil ve Francii, kde byl jako viceprezident zodpovědný za implementaci firemních procesů. Od roku 2009 zastával pozici generálního ředitele polského zastoupení Schneider Electric. Od 1. dubna 2012 je generálním ředitelem i pro Schneider Electric SK.


Schneider Electric CZ, s. r. o.
logo Schneider Electric CZ, s. r. o.

Společnost Schneider Electric je světovým expertem v ovládání energie. Svým zákazníkům a partnerům v oblastech průmyslu, energetiky, infrastruktury, IT a stavebnictví poskytuje řešení a služby pro bezpečné, spolehlivé a efektivní využívání elektrické energie.