Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Generátor energetických štítků společnosti Panasonic

Datum: 18.8.2017  |  Organizace: Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizace)  |  Firemní článek

V září 2015 se změnila směrnice o novém produktovém standardu ErP (Energy related Product) a společnost Panasonic na to reagovala vývojem generátoru energetických štítků – jednoduchého webového nástroje pro instalační firmy.

Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizace)
Thámova 13
186 00 Praha 8

tel.:+420 236 032 511, call centrum +420 236 032 911
e-mail:
web:www.aircon.panasonic.eu

Zmíněná směrnice, platná od 26. září 2015, požaduje po výrobcích, aby štítkem opatřili každý produkt, instalační firmy zase musejí nálepkovat celé hotové systémy. Nový nástroj společnosti Panasonic umožňuje tisknout štítky a materiálové listy pro produkty této značky.

Od září 2015 je nutné novými ErP štítky označit veškeré produkty pro domácí nebo firemní vytápění – slouží to zákazníkům při rozhodování a pomáhá to v boji proti změnám klimatu. Štítek určí účinnost každého produktu a musí být dobře viditelný na všech materiálech, které se produktu týkají. Tepelná čerpadla spadají do devíti kategorií, od nejvyšší A++ po nejnižší G. Pokud tepelné čerpadlo poskytuje teplo do 55 °C, musí spadat do kategorie A, A+ nebo A++ s minimální účinností 100 %. U tepelných čerpadel s nižší teplotou je nutná účinnost aspoň 115 % a kategorie A+ nebo A++.

Směrnice ErP se ovšem netýká jen výrobců a jednotlivých produktů – také instalační firmy musejí pro každý produkt vystavit materiálový list a štítek. A pokud firma dává dohromady komplexní systém složený z různých technologií a komponent, je nutné štítkem označit nejen každý jednotlivý produkt (kotel, ovládací panel, tepelné čerpadlo apod.), ale také systém jako celek, což vyžaduje kalkulaci celkové energetické účinnosti.

Kalkulaci účinnosti u komplexních systémů, bez níž nelze povinný štítek vystavit, usnadňuje nový webový nástroj společnosti Panasonic. Stačí se připojit na internet a zadat příslušné produktové kódy jednotlivých produktů (jak značky Panasonic, tak případně i jiných výrobců a dodavatelů).

Panasonic dodává energetické štítky a materiálové listy pro všechny své produkty, jichž se nové nařízení týká. Oficiálně směrnice platí od 26. září 2015, definitivní zavedení bude ovšem nutné až po šestiměsíčním přechodném období.

Další informace o generátoru energetických štítků Panasonic www.panasonicproclub.com

 

Témata 2019

technická podpora výrobců

Partneři - Elektrotechnika