Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nevhodné osvětlení způsobuje ztrátu výkonnosti i spokojenosti zaměstnanců

Zaměstnanci, kteří pracují v neodpovídajícím osvětlení, mají nižší výkonnost, horší spánek a jsou v práci méně spokojení. Ideální osvětlení napodobuje sluneční cyklus a odpovídá tak biologickým potřebám lidského těla.

Zjistila to studie společnosti ZUMTOBEL prováděná ve spolupráci s výrobcem užitkových vozů Volvo Trucks a vědeckými pracovišti belgických univerzit.

Studie probíhala ve výrobním závodě firmy Volvo Trucks v belgickém Gentu. Společnost ZUMTOBEL na místě otestovala dva různé způsoby osvětlení. V první části montážní linky bylo použito řešení lištového systému LED TECTON C. Ve druhé části bylo použito osvětlení HCL (Human Centric Lighting) zohledňující potřeby lidského těla. To se skládá z technologie tunableWhite a systému řízení osvětlení LITECOM. Systém LITECOM během dne měnil barvu i jas světla, a simuloval tak změny denního světla od východu do západu slunce změnami teploty chromatičnosti od 2700 do 6500 Kelvinů.

„Tělesné orgány a systémy jsou řízeny takzvanými cirkadiánními rytmy, které reagují na okolní prostředí, přičemž největší vliv na ně má světlo,“ říká Jan Vacek, generální ředitel české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group. „Z tohoto známého faktu a řady dalších vědeckých poznatků vycházíme při vývoji našich osvětlovacích systémů. Je dobře prokázáno, že sebemenší rozladění těchto rytmů má negativní vliv na fungování lidského těla a na naše zdraví.“

Speciální osvětlení označované zkratkou HCL (Human Centric Lighting) je přizpůsobeno potřebám lidského těla. Společnost Zumtobel při vývoji HCL zohledňovala nejen ryze vizuální efekty světla, ale také jeho vliv na lidské emoce a biologické procesy v lidském těle. To ocení hlavně zaměstnanci pracující v uzavřených prostorách, kam se celý den nedostane přirozené denní světlo.

Více informací


ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
logo ZG Lighting Czech Republic s.r.o.

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Se širokým portfoliem vysoce kvalitních svítidel poskytuje rakouská značka Zumtobel, specialista na ...

 
 
Reklama