Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hořáky inspirované stromy

Datum: 2.3.2019 03:01  |  Organizace: Siemens, s.r.o.  |  Zdroj: Vision 2/2018  |  Firemní zpráva

Všechno je inspirováno stromy. Stačí se jen pořádně dívat. Struktura větví stromů obsahuje transportní systém, který zajišťuje optimalizovaný cyklus živin.

Siemens, s.r.o.
Siemensova 1
155 00 Praha 13

web:www.siemens.cz
Hořáky inspirované stromy

Podobně to funguje i v plicích, krevním řečišti nebo v kořenech rostlin. Tento přirozený princip podnítil výzkumníky ze společnosti Siemens k tomu, aby vypracovali studii nového designu hořákových hrotů, které se používají v elektrárnách a v energetických procesních technologiích, kde se převádějí na tuhá nebo kapalná paliva či biomasa na palivové plyny.

První kovová hlavice hořáku byla vyrobena s pomocí technologie 3D tisku již v roce 2014. Dnes, díky dvěma novým výrobním technologiím, „generativnímu navrhování“ a 3D tisku, je tento přístup na pokraji revoluce, která by jednou mohla proměnit průmyslová odvětví, jako je výroba automobilů a letadel.

Do simulačního programu se zadají počáteční návrhy a vloží se do něj podmínky, které mají být splněny. Na konci celého procesu pak vznikne optimalizovaný design. V tomto případě bylo hlavním cílem, aby se hořák nepřehříval. Jedná se vlastně o zrychlenou evoluci, na jejímž konci je dokonalý tvar.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Z článku Osvětlení Zumtobel nachází uplatnění ve výrobních podnicích i chemickém průmyslu, zdroj TZB-info

Možnosti úspor v osvětlovacích soustavách

7.5.2019 | Ing. Mgr. Michal Staša, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.
Při rekonstrukci původní zářivkové soustavy je možné počítat s dobou návratnosti cca 6-10 let. Dobu návratnosti samozřejmě zvyšuje započítání rekonstrukce elektroinstalace a případné doplnění řídicího systému.
© ČEZ, a.s.

ČEZ nabízí elektrické vozy v balíčku s dobíječkou, kontrolou elektroinstalace a zelenou elektřinou

7.4.2019 | ČEZ, a.s.
Elektromobilitu jako komplexní službu začal pro domácnosti a živnostníky poskytovat ČEZ Prodej. Společně s koupeným vozem nabízí také wallbox, kontrolu dostatečné robustnosti elektroinstalace pro domácí dobíjení, čip pro dobíjení ve veřejných stanicích nebo zelenou elektřinu pro domácnosti elektromobilistů. ČEZ Prodej nabízí zároveň financování koupě elektromobilu prostřednictvím výhodného úvěru.

Studie: Elektromobily v Česku přibývají pomalu, důvodem je cena

5.4. 10:29   Počet elektromobilů v tuzemsku zvolna roste, proti dalším evropským státům však Česko výrazně zaostává. více >>>
Výrobní závod českého výrobce svítidel Modus v České Lípě

V Česku roste počet pracujících vězňů. Na pokrytí poptávky firem to ale nestačí

24.3.2019 | Jakub Žižka, Botticelli s.r.o
Pro soukromé podniky pracuje nyní nejvíce vezňů za poslední 4 roky. Zaměstnávání vězňů přitom přináší firmám, vedle řešení nedostatku pracovních sil, i další výhody - nižší náklady, snazší reakce na sezónnost.
Novinky v designu interérů hotelů,

Hotely - designéři pracují s výraznými tvary i osvětlením

12.3.2019 | redakce
Hotely dnes ve svých vstupních halách vytvářejí originální a pro hosty přívětivé a pohodlné prostředí. Díky nim hostům též hned v prvních vteřinách po jejich příchodu předávají svůj příběh.

Témata 2019

Tabulky a výpočty

Partneři - Elektrotechnika