Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Czech VR Fest 2018

Dne 10. 5. 2018 proběhlo v pražských Dejvicích slavnostní zahájení druhého ročníku festivalu virtuální a rozšířené reality Czech VR Fest 2018.

Czech VR Fest 2018
Czech VR Fest 2018

První den konference zahájil profesor Vladimír Mařík, ředitel ČVUT Českého institutu informatiky robotiky a kybernetiky, na jehož půdě se festival koná. Spolupráci ve virtuální realitě označil za zárodek budoucího průmyslového odvětví.

Tato akce je významná i proto, abychom se od vás všech dozvěděli, co považujete za nejlepší realizovatelné projekty, vyslechli vaše myšlenky a nápady, jak virtuální realitu využít.” řekl v úvodním projevu k účastníkům akce Petr Štros, výkonný ředitel technologické společnosti Cleverlance Enterprise Solutions, která je platinovým partnerem festivalu a silným hráčem na trhu vývoje VR/AR aplikací. Nad akcí převzal záštitu mimo jiných i rektor ČVUT doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.

Pro veřejnost byla otevřena i výstavní část festivalu. Na výstavě si návštěvníci mohli vyzkoušet například virtuální atlas lidského těla, jízdu na běžkách, pohyblivý simulátor vozu Škoda Vision E, nejnovější typ virtuálních brýlí nebo si zahrát jednu z nejúspěšnějších VR her současnosti Beat Saber. Dozvědět se také mohli, jak rozšířená realita pomáhá projektu Virtuálního modelu hlavního města Prahy a zároveň si prohlédnou hned dva virtuální modely Prahy. Mezi vystavovateli byly firmy Alza, PresentiGo, Xlab, Virtual Medicine, Hyperbolic Magnetism, Pocket Virtuality, Grey Dot, AdvertVision, PlayStation a řada dalších.

V rámci konference vystoupilo více než 70 řečníků. Horkou novinku NeosVR Open Beta, pro tvorbu multiplayer aplikací a světů přímo ve VR představil v úvodní přednášce Karel Hulec, který pro svůj projekt získal investice ze Sillicon Valley. Vystoupil také světový odborník Woody Borraccino, který představil novou platformu na tvorbu VR prostředí Amazon Sumerian. V bloku medicína se představil člen letošního ročníku Forbes “30 pod 30” Tomáš Brngál, který v současnosti společně s firmou Cleverlance pracuje na projektu Virtual Everything. Pro vývojáře je připravena řada workshopů, kde se budou moci naučit například přípravu 3D modelů pro VR aplikace.

Novinkou letošního ročníku byl také startupouvá prezentace Czech VR Startups, v rámci které budou mít šanci nejzajímavější VR/AR projekty získat investice na další vývoj.

 
 
Reklama