Automatizace strojů bez kompromisů: Omron představuje automatizační platformu Sysmac
Společnost Omron Industrial Automation Business (IAB) oznamuje uvedení nové platformy pro automatizaci strojů: Sysmac (System for Machine Automation Control: Systém řízení pro automatizaci strojů).
Sysmac znamená řízení jednoho stroje prostřednictvím jednoho připojení a jednoho softwaru a představuje významný milník v desetiletém plánu společnosti Omron zaměřeném na posílení a globalizaci její dominantní pozice v obchodním segmentu automatizace strojů. Uvedení produktu na evropský trh proběhne v listopadu 2011 na veletrhu SPS/IPC/DRIVES v Norimberku.
Automatizační platforma Sysmac stojí na těchto hlavních principech:- Jedna platforma řízení pro celý stroj nebo výrobní buňku
- Harmonie mezi strojem a lidmi
- Otevřená komunikace a otevřené programovací standardy
Výsledkem je výkonná a robustní automatizační platforma s novou řídicí jednotkou pro automatizaci strojů (Sysmac NJ), integrující pohyb, sekvence, sítě a vizuální kontrolu, nový software (Sysmac Studio), který zahrnuje konfiguraci, programování, simulaci a sledování, a rychlou komunikační síť (EtherCAT) pro řízení pohybu, kamerové systémy, senzory a akční členy.
Bezprostřední výhodou nové architektury je bezproblémová integrace základních schopností společnosti Omron v jedné řídicí platformě. Řízení stroje a řízení pohybu jsou nyní jedním prvkem; průmyslová zařízení jsou řízena jednou komunikační sítí a programována jediným softwarem. „Zákazníci své stroje navrhují pomocí jedné řídicí platformy a chtějí je rozšiřovat podle použití bez dopadu na rychlost a výkon strojů“, říká Shinya Yamasaki, generální ředitel Omron Automation Systems Division HQ.
Jedna řídicí jednotka pro řízení stroje
Jádrem nové automatizační platformy je řídicí jednotka stroje Sysmac NJ 501, navržená s ohledem na potřebu vysoké rychlosti a flexibility. Zahrnuje procesor Intel, který se osvědčil v drsných průmyslových prostředích a funguje bez ventilátoru, a běží na systému RTOS, Real Time Operating System. Je rozšiřitelný pomocí 16, 32 a 64osých procesorů. U aplikací do 32 os lze dosáhnout reakční doby méně než 1 ms. To je u řízení založeného na konvenčním hardwaru neslýchané.
Řídicí jednotka stroje Sysmac NJ, která je založena na mikroprocesoru Intel a běží na systému RTOS, se přesouvá od nepružné architektury založené na systému ASIC k flexibilní a rozšiřitelné architektuře soustředěné kolem softwaru. „Podnikli jsme odvážný krok do světa PC automatizace a současně zachovali legendární spolehlivost a odolnost průmyslové řídicí jednotky Omron“, vysvětluje Shinya Yamasaki. Aby společnost Omron této transformace dosáhla, úzce spolupracovala se společností Intel. Intel považuje společnost Omron Industrial Automation za svého největšího partnera v oblasti automatizace výrobních závodů v Japonsku.
Jeden software pro řízení strojů
Software Sysmac Studio byl vytvořen, aby výrobcům strojů poskytl úplnou kontrolu nad jejich automatizačním systémem. Integruje v jednom programovém celku konfiguraci, programování, simulaci a sledování. Sysmac Studio přináší skutečné integrované vývojové prostředí (IDE), které eliminuje nutnost používání více samostatných softwarů, s nimiž jsou navrhování, vývoj a validace programů těžkopádné, a využívá Microsoft Windows Presentation Foundation (WPF). Díky tomu nabízí pozoruhodný nový zážitek, pokud jde o snadnost používání a rychlost programování.
Graficky orientovaná konfigurace umožňuje rychlé nastavení řídicí jednotky, průmyslových zařízení a sítí, zatímco programování strojů a pohybů založené na standardu IEC 1131-3 a funkčních blocích PLCopen pro řízení pohybu zkracuje dobu programování. Chytrý editor s online laděním usnadňuje rychlé a bezchybné programování. Pokročilá simulace sekvencí a řízení pohybu, protokolování dat a trasování dat snižují potřebu ladění a nastavování strojů. Sysmac Studio také nabízí pokročilé 3D simulační prostředí pro vývoj a testování offline pohybových profilů jako vaček a komplexní kinematiky.
Jedna síť pro řízení strojů
Jedno připojení prostřednictvím řídicí jednotky řady Sysmac NJ umožňuje plynulé řízení a komunikaci se strojem i závodem. Nové řídicí jednotky řady NJ jsou navrženy pro otevřenou komunikaci prostřednictvím sítě EtherCAT, nejrychleji vznikající sítě na trhu pro automatizaci strojů. EtherCAT je prakticky síť pro řízení strojů společnosti Omron pro její širokou řadu průmyslových a pohybových zařízení. Jedná se o 100 Mb/s průmyslovou ethernetovou síť, která vyhovuje rámci IEEE 802.3, dokáže zvládnout až 192 podřízených jednotek s dobou aktualizace do 100 µs a méně než 1 µs chvěním. Dosahuje vysoké přesnosti při víceosové synchronizaci díky svému mechanismu distribuovaných podřízených hodin. Snadno se nastavuje díky automatickému přiřazování adres podřízeným zařízením a její instalace je nákladově efektivní, neboť využívá standardní stíněné ethernetové kabely a konektory.
Ve shodě se sociálními a globálními zásadami společnosti Omron splňuje jednotka Sysmac globální standardy, jako jsou směrnice ES, cULus, Lloyd’s a NK, a je navržena a vyráběna z čistých a recyklovatelných materiálů.
Řídicí jednotka Sysmac pro automatizaci strojů je k dispozici od 1. října 2011.
Další informace