IEA: Poptávka po elektřině poroste o více než tři procenta ročně
Celosvětová poptávka po elektřině se bude v příštích 25 letech zvyšovat tempem 3,1 % ročně. Předpokládá to nová verze výhledu světové energetiky.
Na jejím textu nyní pracuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a na kterou se odvolává agentura Reuters. Celková spotřeba elektrické energie by se tak v roce 2035 měla pohybovat kolem 31.500 terawatthodin.
Zpráva se věnuje i dalším energetickým zdrojům, včetně ropy a jádra. IEA předpokládá, že cena ropy se do roku 2015 zvýší v průměru na 114 dolarů za barel, v roce 2035 už by se ale měla pohybovat kolem 212 dolarů. Soustavný růst cen ropy, který se po výrazném propadu obnovil už loni, znamená podle agentury riziko pro nejbližší vyhlídky globální ekonomiky.
Agentura také upozorňuje na předpokládaný pokles podílu jaderné energie na celkových energetických zdrojích. Nejhorší scénář předpokládá, že podíl jádra klesne z letošních asi 11% až na zhruba 7%. Znamená to, že celkový výkon jaderných zdrojů by se mohl snížit z letošních asi 393 gigawattů na zhruba 339 gigawattů.
IEA začala na zprávě pracovat v červenci a zveřejnit se ji chystá příští týden. V loňské zprávě agentura předpovídala, že v roce 2015 bude stát barel ropy v průměru 104 dolarů a v roce 2035 kolem 204 dolarů. V současné době se cena barelu severomořské ropy Brent pohybuje nad 110 dolary a letos přechodně vystoupila až na 127 dolarů. Reagovala tak na vlnu nepokojů v arabských zemích.
Agentura IEA je poradcem v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí, včetně České republiky. V letošním roce už několikrát upozornila, že drahá ropa ohrožuje vyhlídky globální ekonomiky.
"Dramatický růst cen ropy od září 2010 zvyšuje pochybnosti kolem krátkodobých vyhlídek ekonomiky," píše se v návrhu. Ještě koncem září 2010 se barel Brentu prodával asi za 82 dolarů. Pokud by se nepokoje v arabských zemích dál šířily a zasáhly významné exportéry ropy, mohly by ceny energií podle agentury nadále dramaticky růst.
Členské země IEA mají udržovat nouzové zásoby ropy, aby se v případě přerušení plynulosti dodávek nedostaly do problémů. V létě se členové IEA rozhodli, že ze svých strategických rezerv budou po dobu jednoho měsíce uvolňovat dva miliony barelů ropy denně. Reagovali tak na přerušení vývozu ropy z Libye.