Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Čtyři bloky měla mít JETE již podle původních plánů ze 70. let

Přehled událostí kolem plánované výstavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE)

Únor 1979 - Vydán investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje, který počítal se stavbou čtyř bloků.

Březen 1990 - Z rozhodnutí vlády byly pozastaveny práce na plánovaném třetím a čtvrtém bloku.

10. června 2002 - Zahájen zkušební provoz prvního bloku, druhém bloku se tak stalo v dubnu 2003.

Květen 2003 - V českým médiích se objevily zprávy o tom, že nová energetická koncepce připravená ministerstvem průmyslu a obchodu pod vedením Milana Urbana (ČSSD) počítá s podporou jaderné energie a dostavbou dalších dvou bloků Temelína.

10. února 2004 - Zastupitelstvo Jihočeského kraje odmítlo záměr dostavět třetí a čtvrtý blok JETE a vybudovat na území kraje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu.

11. července 2008 - Společnost ČEZ požádala ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu případné dostavby JETE na životní prostředí. Je to jeden z kroků k dostavbě elektrárny. Příslušnou studii předala firma ministerstvu v květnu 2010.

7. dubna 2009 - Jihočeský kraj revokoval část svého usnesení z roku 2004, které odmítlo dostavbu třetího a čtvrtého bloku i budování hlubinného úložiště jaderného odpadu v Temelíně.

3. srpna 2009 - ČEZ zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v JETE. Do tendru se přihlásil americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva.

12. dubna 2010 - ČEZ oznámil, že nové bloky Temelína budou zřejmě nezávislé na stávajícím zařízení elektrárny.

19. října 2010 - Premiér Petr Nečas potvrdil, že vítěz tendru na dostavbu elektrárny by měl být vybrán v roce 2013. Jako o pravděpodobném termínu dokončení se hovořilo o roce 2020.

9. února 2011 - Vláda schválila kroky státu nutné k dostavbě Temelína, patří mezi ně investice do přenosové soustavy nebo posílení činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

18. února 2011 - ČEZ posunul termín dokončení dostavby o pět let na rok 2025. Mezi důvody odkladu je mj. snížení poptávky po elektřině v důsledku ekonomické krize.

15. září 2011 - Funkce se ujal nový šéf ČEZ Daniel Beneš, podle kterého je prioritou firmy výstavba nových bloků elektrárny v Temelíně.

25. října 2011 - Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) podmínil souhlas s dostavbou Temelína vyčleněním peněz na významné dopravní stavby v kraji.

27. října 2011 - Nečas jednal v USA s americkým prezidentem Barackem Obamou o dostavbě Temelína, již dříve jednal i s představiteli francouzské vlády. Loni v listopadu mluvil od dostavbě Temelína i prezident Václav Klaus během moskevského setkání s premiérem Vladimirem Putinem a tématu se nejspíše nevyhne ani ruský prezident Dmitrij Medveděv během plánované prosincové návštěvy Prahy.

31. října 2011 - ČEZ předá zájemcům o dostavbu elektrárny zadávací dokumentaci a vyzve je k podání nabídek.

Zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín dnes od energetické skupiny ČEZ obdrží zadávací dokumentaci a budou vyzváni k podání nabídek. O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Vláda nevylučuje, že pátý jaderný blok může po roce 2020 vzniknout také v Dukovanech.

O lukrativní zakázce na dostavbu Temelína minulý týden na schůzce v Bílém domě s českým premiérem Petrem Nečasem hovořil americký prezident Barack Obama. Společnost Westinghouse, kterou americká administrativa podporuje, má sice japonské vlastníky, pracovní místa by ale případná zakázka vytvořila v USA.

Aktivitu v Česku v poslední době zintenzivnili všichni zájemci o dostavbu elektrárny. Westinghouse nedávno představil deklaraci o spolupráci s Českem v oblasti jaderné energetiky a výzkumu. Areva pozvala zástupce českého strojírenství na návštěvu svých elektráren a chystá s nimi podpisy memorand o porozumění. Ruský Rosatom, jehož součástí je člen česko-ruského konsorcia Atomstrojexport, podepsal minulý týden s českými firmami několik smluv a memorand o budoucí spolupráci.

 
 
Reklama