Usměrňování požáru pomocí elektrického pole
Od dob prvního organizovaného hašení požárů v Římě jsme ušli dlouhou cestu. Budoucnosti se věnují např. výzkumy Harvardovy univerzity v USA, kde se zabývají využítím řízení elektrického pole pro usměrňování plamenů.
První organizované hašení požárů se zřejmě datuje z dob starověkého Egypta, kde se používala ruční čerpadla. Ve starém Římě na likvidaci ohňů zbohatl jistý Marcus Licinius Crassus. Ten vytvořil vycvičenou hasičskou brigádu s 500 muži. V případě požáru vyjížděli na místo, kde se nejdříve dojednávala cena a pak teprve hasilo. Později se v Římě hasičské hlídky staly součástí státního aparátu.
V současné době hasiči používají při své práci vodu, pěnu, prášek nebo jinou látku. Z výzkumů Harvardovy univerzity v USA vyplynul přístroj, který využívá fakt, že elektrické pole má zásadní vliv na tvar ohnivých plamenů. Přístroj umožňuje řízení elektrického pole tak, aby plameny obklíčilo a požár se nemůže dále šířit. Výzkum prokázal, že pomocí elektrického pole lze velmi rychle potlačit plameny vysoké i půl metru. Základem pro fungování celého systému jsou obyčejné saze, vznikající při hoření. Ty se v plamenech elektricky nabíjí. Takto nabité částice reagují na elektrické pole. Poté lze ovlivňovat stabilitu plamenů. Podle výzkumníků by se protipožární zařízení založená na elektrické bázi mohla instalovat do stropů výškových budov, letadel nebo lodí. Nový vynález by mohl najít využití při hašení v uzavřených prostorách a ve výškových budovách, které jsou noční můrou hasičů. Pokud se nepodaří tímto způsobem oheň uhasit, může být alespoň lokalizován, aby se nešířil dále.
Zdroj: Časopis 21.století