Nikola Tesla: Muž, který už viděl internet, počítače i mobily
Teslův život a jeho vynálezy patří k tomu nejzajímavějšímu v dějinách vědy. Nebýt jeho, možná bychom dnes neznali televizor, telefon ani rádio. Z jeho dílny pocházejí návrhy radaru či faxu.
Časopis 21.století ve svém speciálu zveřejnilo obsáhlý článek o životě a práci Nikoly Tesly.
Nikola Tesla, zdroj foto: Wikipedia
Na studích na technické polytechnice ve Štýrském Hradci se při pokusech s Grammovým dynamem utvrdil v přesvědčení, že stejnosměrné motory se nehodí pro praktické využití, ačkoliv Grammovo dynamo bylo tehdy výkřikem techniky.
O pár let později v Budapešti nakreslil svůj první vynález - schema indukčního motoru.
V Paříží pak vyrobil svůj první motor, napájený střídavým proudem o různých fázích a bez kluzných kontaktů nebo komutátoru. Světu vládl stejnosměrný proud a obchodně se vynález nepodařilo prosadit.
Tesla odjel 1883 do USA. V Edisonových laboratořích konstruoval nové typy strojů na stejnosměrný proud. Po neshodách s Edisonem založil vlastní Tesla Light Elektric Company, později Tesla Elektric Company, která se věnuje výhradně konstrukci motorů na střídavý proud, vícefázových generátorů (alternátorů) a celému přenosu elektrické energie vícefázovým střídavým proudem. Mezi Edisonem (stejnosměrný proud) a Teslou (střídavý proud) probíhaly vleklé a ostré spory, které ukočila až světová výstava v Chicagu, kterou chtěli oba elektrifikovat. Tesla spolupracoval s Westinghouse. 1.5.1893 se celá výstava rozzářila a střídavý proud zahájil své vítězné tažení. Když Tesla pomohl k vítězství střídavého proudu, obrací svou pozornost k vysokofrekvenční, vysokonapěťové a bezdrátové techniky.