Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Průmyslové počítače a mobilní zařízení

V moderní automatizaci se lze stále častěji setkat s požadavkem, aby i na velmi výkonném terminálu bylo možné provozovat aplikační software pod operačním systémem Windows. Další klíčovou vlastností pro systémy HMI/SCADA se stává vzdálený přístup – ať už pro diagnostiku, sledování nebo ovládání aplikačního programu.

Schneider Electric, klíčová společnost v oboru řízení procesů i strojů, má ve svém sortimentu rozsáhlou nabídku operátorských panelů. Nabízí svým zákazníkům vše, od mikropanelů Magelis HMI STU a Magelis HMI STO, přes pokročilé terminály Magelis GTO až po průmyslové počítače IPC Magelis.

Široký výběr panelových IPC Magelis pro procesní výrobu

Průmyslové počítače (IPC) dodává Schneider Electric ve třech základních provedeních: Optimum, Universal a Performance. Provedení Optimum s 10“ nebo 15“ displejem představuje, díky svému bezúdržbovému provedení bez rotačních částí, optimální kompaktní operátorský terminál pro nejjednodušší úlohy. Tento typ dosahuje nejlepších hodnot odolnosti proti otřesům a zemětřesení. Využívá operační systém Windows Embeded 2009 a ukládání dat na kartu CF.

Ještě lepší technické parametry má panelový počítač Universal s 15“ XGA nebo 19“ SXGA. Data se ukládají na kartu CF, na pevný disk HD nebo polovodičový disk SSD. Jako operační systém lze zvolit Windows Embeded 2009 nebo Windows XP Professional.

Pro nejvyšší požadavky z hlediska výkonu je určeno provedení Performance s dvoujádrovým procesorem 2,26 Hz (CPU Intel Core Duo P8400) a instalovanou 64bitovou verzí Windows 7 Ultimate. Volitelně si může uživatel své IPC doplnit o mechaniku DVD, diskové pole RAID, adaptér DVI/VGA nebo zálohovací bateriový modul. Vybrané typy lze dodat v bezúdržbovém provedení s polo-vodičovou pamětí SSD a s předinstalovaným systémem SCADA Vijeo Citect.

Nové 12" IPC Magelis třetí generace

V tomto roce rozšířila společnost Schneider Electric svou nabídku IPC s displeji 10", 15" a 19" o IPC nové řady Magelis Panel PC s 12" dotykovým displejem s rozlišením XGA.

Bezúdržbové typy Universal mají CPU iCore třetí generace 827E s pamětí CFast (SLC) 4 GB. Prostřednictvím videovýstupu DVI lze připojit externí monitor. Využívají 64bitovou verzi Windows 7 Ultimate s možností ukládat data na polovodičovou paměť SSD 60 GB nebo 500GB pevný disk HD. Vysoce výkonná provedení Performance jsou osazena úspornými CPU iCore třetí generace 3217UE v provedení bez ventilátoru. Oproti předchozím typům navíc obsahují dva sloty PCI. Pro náročné systémy s redundantním PAC a zdvojenou komunikací lze využít dva ethernetové porty RJ45 s podporou přenosové rychlosti 10, 100 nebo 1 000 Mb/s.

Certifikace pro náročné průmyslové podmínky

Průmyslové počítače Magelis vykazují velkou odolnost proti nepříznivému vnějšímu prostředí. Vybrané typy v korozivzdorném provedení lze proto s úspěchem použít jak ve farmaceutickém, tak v chemickém průmyslu. Mají certifikát ATEX pro výbušné prostředí do zóny II – prach i plyn. Při vyšších požadavcích na odolnost proti otřesům a proti elektromagnetickému rušení – typicky pro jaderné elektrárny – dokládá Schneider Electric příslušné certifikáty na vyžádání.

Předinstalovaný doplňkový software

Kromě operačního systému Windows obsaženého v základu mohou být IPC Magelis volitelně vybavena také aplikací Vijeo Designer nebo Vijeo Citect.

Vijeo Designer je jednotný inženýrský nástroj pro operátorské panely Magelis. Lze jej využít také jako „run time“ systém SCADA pro IPC Magelis. Plně vyhoví požadavkům jak na základní prezentaci grafiky, trendů a alarmů, tak na tvorbu receptur.

Vijeo Citect poskytuje komfort výkonného objektově orientovaného systému SCADA s implementovaným modelem zařízení (equipment) a propracovaným procesním analyzátorem pro vyhodnocení trendů. Typickou architekturou může být tenký webový klient Vijeo Citect na IPC, určený pro místní ovládání a připojený na centrální systém SCADA.

Mobilní zařízení

Významný trend v systémech HMI a SCADA představují také mobilní zařízení. Nedávná studie společnosti Gartner, která se průzkumu trhu průmyslové automatizace dlouhodobě věnuje, předpovídá, že asi polovina světových společností zavede do roku 2017 firemní politiku označovanou jako BYOD (tzv. přines si své vlastní zařízení; obr. 1). Tento krok jim totiž při současném snížení nákladů slibuje i zajištění větší mobility. Důsledek je zřejmý: od zaměstnanců se bude očekávat, že pro přístup k podnikovým systémům použijí své vlastní chytré telefony a tablety.

Schneider Electric vychází zmiňovanému trendu vstříc a již dnes nabízí dvě zajímavá řešení: Web Gate a Vijeo Designer Air.

Web Gate umožňuje vzdálené připojení na HMI Magelis prostřednictvím webového prohlížeče z běžného PC. Po zadání IP adresy příslušného terminálu může uživatel jeho prostřednictvím svěřenou aplikaci na dálku nejen monitorovat, ale i ovládat – a to včetně využití přístupu k diagnostickým funkcím.

Aplikace Vijeo Designer Air (obr. 2) se používá pro přímé spojení terminálů Magelis a mobilních telefonů nebo tabletů na platformě Android (min. 2.3.3.) nebo Apple iOS (min. 6.0). Mezi panelem (server) a např. tabletem (klient) lze zvolit komunikaci typu WiFi, 3G, 4G nebo nově implementovanou LTE. Využívat je možné režim view only (pouze monitorování) nebo plnohodnotný přístup a ovládání formou vzdálené plochy. Pro specifické úlohy lze „povolat“ Vijeo Design Air Plus, který navíc dokáže zobrazit grafiku nebo proměnné určené pro mobilní zařízení. Konkrétním příkladem využití může být souhrn aktuálních provozních dat nebo klíčových parametrů výroby (KPI).

Užitkové vlastnosti IPC a operátorských panelů Magelis významně rozšiřuje i možnost připojit k nim prostřednictvím USB různorodé příslušenství. Jmenovat lze např. biometrický snímač otisků prstů Harmony XB5S, podsvětlený spínač Magelis HMIZRA nebo novou generaci signalizačních sloupků s LED Harmony XVU.

Závěrem

Co dodat závěrem? Aktuální verze softwaru HMI si lze bezplatně stáhnout z www.schneider-electric.cz a www.schneider-electric.sk (Home page/Důležité odkazy/Software k bezplatnému stažení).

Obr. 1. Pro přístup k podnikovým systémům se budou stále častěji používat chytré mobilní telefony a tablety
Obr. 1. Pro přístup k podnikovým systémům se budou stále častěji používat chytré mobilní telefony a tablety
Obr. 2. Vijeo Designer Air se používá pro přímé spojení IPC Magelis a mobilních telefonů nebo tabletů
Obr. 2. Vijeo Designer Air se používá pro přímé spojení IPC Magelis a mobilních telefonů nebo tabletů


Schneider Electric CZ, s. r. o.
logo Schneider Electric CZ, s. r. o.

Společnost Schneider Electric je světovým expertem v ovládání energie. Svým zákazníkům a partnerům v oblastech průmyslu, energetiky, infrastruktury, IT a stavebnictví poskytuje řešení a služby pro bezpečné, spolehlivé a efektivní využívání elektrické energie.