Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Označení o spotřebě by povinně měly mít i televize, míní EK

Evropská komise chce, aby televize prodávané v Evropské unii na sobě povinně nesly písemné označení energetické spotřeby. Podobné označování pomocí písemné stupnice od A (nejvíc úsporné) po G (nejméně úsporné) už platí pro jiné přístroje, jako třeba pračky, myčky či lednice.

O začlenění televizí komise rozhodla mimo jiné kvůli tomu, že podle jejích údajů právě tyto přístroje představují téměř deset procent z účtů, které průměrná domácnost platí za elektřinu. Označení na nich bude muset být jasně vyznačeno jak na vlastní televizi, tak i v reklamách, pokud v nich bude zmíněna i jejich cena.

"Energetické štítky vedou trh k výrobkům s vysokou energetickou účinností, což je významným příspěvkem k dosažení evropských cílů v oblasti energetické účinnosti, konkurenceschopnosti a klimatu," podotkl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. "Současně pomáhají šetřit peníze spotřebitelům," dodávají.

Komise poznamenala, že zavedení systému i pro televize neznamená, že bude vyšší jejich cena. Komisařova mluvčí na dnešní tiskové konferenci nicméně připustila, že přístroje s vyšší energetickou účinností obvykle bývají dražší. Označování lidem ale podle ní pomáhá, aby si sami vybrali, jaký produkt je pro ně nejlepší. Dodala, že do systému by v budoucnu mohly být zařazeny i třeba různé lampy a další domácí svítidla či sušičky. Dosud zahrnuté přístroje zahrnují zhruba třetinu výdajů, které domácnosti za elektřinu vynakládají.

 
 
Reklama