Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inteligentní dům - trend moderního bydlení

Inteligentní domy a byty již nejsou hudbou budoucnosti pro několik technických nadšenců nebo nedostupným luxusem pro pár vyvolených. Díky systému inHome jsou inteligentní systémy dostupnou možností pro všechny, kdo chtějí moderně bydlet, šetřit prostředky na provoz a zvýšit zabezpečení domácnosti.

Systém inHome nabízí pohodlný a bezpečný životní styl, který může být šetrný k životnímu prostředí.

 

Možnost přesvědčit se na vlastní oči nabízí unikátní projekt Centra inovací pro technologie inteligentního bydlení v Praze 4 - Cholupicích (CITIB, www.CITIB.eu), které společnost Insight Home vybudovala jako ukázkový areál pro představení nejmodernějších standardů. Domluvte si návštěvu ještě dnes!

 

Systém inHome se skládá celkem z pěti na sobě nezávislých oblastí pro řízení zabezpečení, úspor, pohodlí, zábavy a ekologie, které je možné realizovat postupně anebo najednou.

Bezpečí

V jakýkoliv okamžik máte přehled o chodu své domácnosti - ať už jde o alarm, požární čidla, kamerový systém nebo infračervené závory. Pomocí infračervených závor můžete hlídat, aby děti nepřekročily nebezpečnou vzdálenost k bazénu. Při jakékoliv nestandardní události jste informováni pomocí SMS (snížení teploty v akváriu, výpadek elektrického proudu, topení, apod.). Při odchodu posledního člena rody se automaticky zapne alarm, vypnou světla a požadované zásuvky, stáhnou se žaluzie a přepne topení/ klimatizace na udržovací režim. Systém umožňuje náhodně rozsvěcet v místnostech, a tak simulovat vaši přítomnost.

Úspory

inHome umožňuje libovolně určovat funkčnost vypínačů. Jedním vypínačem lze ovládat i skupinu světel a vytvářet světelné scény o různé intenzitě. Nejste-li delší dobu v místnosti, systém sám zhasne. Podle venkovních světelných podmínek se upravuje i osvětlení interiéru. inHome efektivně řídí a monitoruje spotřebu energií. Řídicí systém dokáže optimálně kombinovat vytápění z různých tepelných zdrojů. V případě deště zavře automaticky střešní okna, v případě větru zatáhne markýzy. Díky regulaci proto dochází k významným úsporám na tepelných energiích.

Pohodlí

Ovládání je velmi jednoduché a zcela intuitivní - stačí dotyk vašeho prstu. Každý člen domácnosti může mít jinou ergonometrii ovládání. inHome ztlumí topení, když otevřete okno, tlumeně rozsvítí cestu na toaletu, když v noci vstanete, upozorní vás na novou poštu v domovní schránce. Před odjezdem z práce si můžete pustit pračku. Automatický budík tlumeně pustí hudbu, pomalu otevře žaluzie, spustí kávovar s vaší oblíbenou kávou a s dostatečným předstihem zapne troubu s čerstvým chlebem. Před Vašim příjezdem z hor vyhřeje saunu. Stav domu lze zkontrolovat ze zařízení, které je připojené na internet (mobilní telefon iPhone, iPad, počítač), a to i ze zahraničí.

Zábava

Z libovolné místnosti domu nebo zahrady máte k dispozici rodinné fotografie, nahrávky z dovolených, vaši oblíbenou hudbu, filmy v HD kvalitě, prostorový zvuk, internet, počítačové hry, elektronickou poštu, příjem rádiového, televizního, digitálního a satelitního vysílání. Vybrané programy se automaticky nahrávají s vynecháním reklam. Díky multifunkčním tlačítkům můžete jedním stiskem spustit přehrávání vašeho oblíbeného filmu, zároveň se ztlumí osvětlení v místnosti, případně se zatemní žaluzie, vyjede projektor a projekční plátno z podhledu a váš zesilovač se nastaví na požadovanou hlasitost.

Ekologie

Díky integraci alternativních zdrojů energie a jejich optimálnímu a efektivnímu řízení ve vazbě na nízkoenergetické nebo pasivní stavby je systém inHome velmi šetrný k životnímu prostředí.

V případě vypnutých elektrických spotřebičů, nulové elektromagnetické vlnění ve stěnách a podlahách.

A jak takový inteligentní dům vznikne?

Čtyři kroky k úspěchu

  • Konzultace a plánování - Odborníci z Insight Home se podrobně seznámí s vašimi představami o moderní domácnosti a představí vám možnosti řešení inHome.
  • Projekt - na základě podrobné analýzy fungování celého systému vypracujeme detailní realizační projekt a cenovou nabídku.
  • Realizace - Insight Home pro vás zajistí dodávku na klíč počínaje rozvodem silnoproudé a slaboproudé sítě, až po osazení jednotlivými komponentami a programování celého systému inHome.
  • Rozvoj, údržba, servis - s tím, jak se mění životní styl se můžou měnit i požadavky na dům. Proto Insight Home nabízí další rozvoj a údržbu celého systému dle vašich požadavků.
 

Kolik to vše stojí?

Systém inHome je zcela modulární a dá se pořizovat postupně. Nejdůležitější je realizace "inteligentních" rozvodů tak, aby se dal kdykoliv rozšířit. Standardní silnoproudá instalace stojí v novostavbě v ceně zhruba 5 milionů kolem 200 tisíc korun. Připlatíte-li si cca 20 tisíc korun, získáte už "chytrou" instalaci, která je základem celého systému, a tvoří tedy přibližně o 10 procent větší investici. Pak záleží na tom, jakými koncovými prvky si svůj systém osadíte - jestli televizí za 20 nebo 200 tisíc, a pro jakou složitost se rozhodnete. Fungující inteligentní systém se tedy dá jako celek zavést od půl do milionu korun, horní hranici určujete vy. Pro inspiraci můžete zabrousit třeba do zahraničí: inteligentní dům v Disneylandu stále stojí (www.disneylandevent.com/tsm/dreamhome.html), v Bruselu ho dovedli takřka k dokonalosti (www.livingtomorrow.be).

   

Rady & tipy

Pro seniory

Starší generace většinou žije odděleně od svých dětí, často i v jiném městě. I pro seniory se vyvíjejí bezpečnostní produkty, které jsou již k dostání na trhu: Interaktivní koberec má v sobě zabudovaný alarm. Pokud na něm osoba upadne, senzor detekuje trvalý tlak a koberec pak vyšle na pult centrální ochrany žádost o pomoc (pomůže při zlomeninách, srdečních příhodách). Zubní kartáček, který během čištění zubů dešifruje údaje o našich vitálních parametrech (srdeční tep, krevní tlak, tělesná teplota). Vše může sledovat praktický lékař.

Pro ženy

Na rozhodování, zda zainvestovat do inteligentní technologie inHome, se podílí významnou měrou žena. Tu oslovuje zejména vyšší bezpečnost, zvláště je-li na mateřské dovolené a v domě tráví většinu času sama s dětmi. Jak to vypadá u bazénu, lze navíc sledovat z kterékoli místnosti (obvykle z obývacího pokoje a kuchyně) i prostřednictvím záběru na kameře, který se zobrazuje na televizi nebo na dotykové obrazovce zabudované ve stěně kuchyňské linky. Na systém inHome lze napojit nyní i centrální vysavač, který v domě ocení každá hospodyňka. Prach se zpětně nedostává do ovzduší (důležité zejména pro alergiky), ale je nasáván do předem rozvedeného vnitřního potrubí. Systém nás informuje o tom, kdy musíme vysypat zásobník, vyměnit filtr, jaký je tlak v trubkách, stupeň jejich znečištění apod.

Mýty o inteligentních domech

V případě výpadku řídicího systému přestane všechno fungovat.

Řídicí systém bývá nazýván srdcem nebo mozkem domova, což k podobným obavám svádí. Systém inHome je však přitom jen zastřešujícím prvkem, který integruje ostatní systémy do jednoho celku ovladatelného pomocí jednoho zařízení. V případě, že by inHome postihla porucha, budou ostatní systémy fungovat naprosto normálně.

Centrální systém je počítač, který je jako jiné nestabilní a padá.

Centrální systém je počítač, ale naprosto odlišný od PC. Jedná se o na míru vyvinuté zařízení, které obsahuje jak hardware, tak software od jednoho výrobce, a tak není problém s kompatibilitou. Je naprosto stabilní a bezúdržbový. inHome využívá nejspolehlivější systém AMX, který používá například Bílý dům nebo americká armáda.

Vše je přetechnizované, složité a většinu funkcí bych nevyužil.

Společnost Apple se prostřednictvím zařízení iPhone a iPad se postarala o revoluci v ovládání složitých zařízení intuitivním způsobem pomocí vašeho ukazováčku. Toto řešení od Applu převzali všichni výrobci chytrých telefonů. inHome využívá stejné principy ovládání pro celý dům - umíte-li ovládat chytrý telefon, umíte ovládat inHome.

Řídící centrála, ovládací panely, mediální centra... To všechno spotřebovává energii.

Je pravda, že výše uvedené komponenty jsou stále zapnuté. Jedná se však o velmi malé příkony, které jsou o několik řádů nižší, než úspory, které inHome přináší díky efektivnímu řízení tepelných zdrojů. Ty mohou dosahovat až 30 procent.

Kam jít pro více informací? Zkuste www.DigitalniDomacnost.cz.

 
 
Reklama