Archiv článků od 5.12.2006 do 28.5.2007

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články       1  2   

Venkovní vedení VVN (II)

28.5.2007 | Ing. Radek Procházka
Druhá část tématického celku o venkovním vedení se věnuje namáhání vodičů venkovních vedení a jejich výpočtům, mezi které patří např. hledisko namáhání větrem, námrazkem, kmitáním, určením průhybu vedení apod. Článek shrnuje i okrajové podmínky, repsektive předpoklady výpočtů.

Venkovní vedení VVN (I)

21.5.2007 | Ing. Radek Procházka
Přenosová síť a její elektrická venkovní vedení včetně informací a popisech různých typech stožárů je předmětem následujícího tématického celku článků věnujícího se elektroenergetice. První část se zabývá úvodem do problematiky a mechanickou stavbou vedení včetně namáhání vodičů venkovního vedení.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:39

Dálkový dohled chlazení pomocí webového komunikátoru

14.5.2007 | Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.
K dodávkám technologických celků, jakými jsou vzduchotechnické systémy, kotelny, chladicí soustavy nebo plynové hospodářství, patří i kvalitní a rychlý servis. Kvalitní servis znamená kvalitní charakteristika závady ze strany zákazníka. To bývá často problematické. Řešení přináší následující článek.

Zabezpečovací zařízení - teoretická základna

7.5.2007 | Ing. Jiří Vlček
Zabezpečovací systém patří dnes k téměř běžnému standardu nikoliv pouze bankovních domů. Své uplatnění nachází u kancelářských prostor, ale také u rodinných domů, především těch nově budovaných. Je součástí často skloňovaného sousloví "Inteligentní budova". Následující článek popisuje obecné principy konstrukce zabezpečovacích zařízení.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:39

Digitalizace signálu (II)

23.4.2007 | Ing. Jiří Vlček
Při zpracování obrazu dochází ve světě moderní techniky k rychlým změnám. Videorekordéry VHS střídají DVD přehrávače. Dochází k propojování video a audiotechniky s PC - vznikají multimédia. Digitalizace televizního přenosu je na této cestě posledním krokem. Ten je ovšem spojen s celou řadou problémů.

Digitalizace signálu (I)

16.4.2007 | Ing. Jiří Vlček
Signály řeči, hudby nebo obrazu mají jedno společné. Jedná se o signály spojité - analogové. Každý takový signál je vlastně směsí signálů sinusového průběhu. Jejich přechod do digitální podoby signálu popisuje následující článek.

Druhy elektrického silnoproudého rozvodu

9.4.2007 | Ing. Radek Procházka
Topologie sítě je jedním z charakteristických rysů silnoproudého rozvodu, jenž definuje vlastnosti a možnosti provozu této sítě. Následující článek se zabývá základními druhy elektrického silnoproudého rozvodu.

Regulace teploty v budovách - teoretická základna

2.4.2007 | Ing. Jiří Vlček
Čidlo snímání teploty musí být umístěno v přiměřené vzdálenosti od topení. Pokud by bylo příliš blízko, často by se topení zapínalo a vypínalo, soustava by měla snahu kmitat. Naopak při velké vzdálenosti dochází k hysterezi. Jek je to s teorií regulace teplot v budovách napoví následující článek.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 16.03.2010 12:57

Pravidla pro schematické značky profese elektro-silnoproud

5.3.2007 | Ing. Radek Procházka
Projektovou dokumentaci (PD) tvoří celý soubor grafických dokumentů, jejichž základním prvkem jsou schématické značky. A právě o značkách bude několik následujících řádků.

Fáze projektové dokumentace pro silnoproudé rozvody

26.2.2007 | Ing. Radek Procházka
Projektová dokumentace silnoproudých rozvodů má v průběhu plánování dotčené stavby několik základních fází. Následující článek se snaží tyto fáze seřadit a stručně definovat jejich obsah a rozsah.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:38

Hliník, svorky, spojování vodičů

22.2.2007 | Ing. Michal Kříž, IN-EL
Téměř každý z nás má jistě své zkušenosti s používáním hliníku v elektrotechnice. Ať už jsme se podíleli na projektování, montáži, vývoji, nebo jen na používání hliníkových rozvodů. Následující článek se zabývá vlasnostmi tohoto materiálu a jeho dalšího využití v elektrotechnice.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:38

Základy elektrotechniky (VII)

19.2.2007 | Ing. Jiří Vlček
Druhý díl k části o elektrotechnické výrobě se věnuje oživení, nastavení a výstupní kontrole. Zajištění jakosti výroby systémem norem ISO může vést dle autora ke zkvalitnění výroby, ovšem také k jejímu podstatnému zbyrokratizování. Dle názoru autora není jeho zavádění u malých firem opodstatněné.

Základy elektrotechniky (VI)

12.2.2007 | Ing. Jiří Vlček
Vývoj elektrotechnických zařízení a základní schéma výroby plošného spoje jsou témata, na která se autor zaměřil v prvním článku k elektrotechnické výrobě.

Základy elektrotechniky (V)

5.2.2007 | Ing. Jiří Vlček
Pokračování článku o technickém kreslení se zaměřením na tvorbu elektrotechnické dokumentace se zabývá zjednodušováním schémat, jejich využitím a osvojením si určitých zásad.

Základy elektrotechniky (IV)

29.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
Následující článek autora je zaměřen na tvorbu elektrotechnické dokumentace. Poukazuje na různé zásady technického kreslení a zabývá se praktickými radami a doporučeními při jeho používání. V článku je shrnut základní přehled vhodný nejen pro jeho výuku, ale svým pojetím je oživením i pro letité matadory.

Základy elektrotechniky (III)

22.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
Optoelektronika je hraniční obor mezi elektronikou a optikou. Zabývá se využitím přeměny zářivé energie v elektrickou a naopak v technických zařízeních pro přenos, záznam a zpracování informace. Základní představě a pojmům z této oblasti je věnován následující článek.

Základy elektrotechniky (II)

15.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
V dnešním pokračování základů elektrotechniky jsou popsány její stěžejní součástky jako je kondenzátor, cívka, dioda nebo základní stavební prvek elektrotechniky - tranzistor. Článek se dále zabývá polovodiči. Mezi ty nejznámější patří např. germanium nebo křemík.

Základy elektrotechniky (I)

8.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
Elektrotechnika - zjednodušeně řečeno technické využití elektrické energie. Autor tohoto článku a jeho dalších pokračování je i tvůrcem řady publikací, knih, středoškolských učebnic elektrotechniky a aktivním přispěvovatelem časopisů.

Komentář k růstu cen elektřiny v roce 2007

15.12.2006 | Jan Kaiseršat
Energetická cenová politika státu dále oslabuje český trh. Pokřivené ceny elektřiny nelze logicky zdůvodnit, protože se vyvíjejí divoce, nesouměrné s kupní sílou obyvatelstva. Takový je názor autora, který provedl porovnání reálných nákladů na elektřinu v roce 2006 a 2007.
diskuse: 51 příspěvků, poslední 14.11.2012 17:20

Aktivní řízení teploty v rozvaděčích (I)

5.12.2006 | Schrack Energietechnik, Mgr. Petr Jahoda
Úkolem každého projektanta nebo osoby zabývající se výrobou rozvaděčů je vyřešit odvod tepla, které v rozvaděčích vzniká provozem instalovaného zařízení.
zpět na aktuální články       1  2   

Projekty 2017

Partneři - Elektrotechnika

logo JABLOTRON
logo DOMAT CONTROL SYSTEM
logo EXACQ
logo SIEMENS

logo SCHNEIDER ELECTRIC
 
 

Aktuální články na ESTAV.czAirbnb chce začít stavět vlastní domy na pronájemNové loftové bydlení umí ukázat kvality staré řemeslné práceVIDEO: Autonomní stavební mechanizace. Reálné využití dříve než automobilyBrno zahájilo průzkumné práce v retenční nádrži v Králově Poli