Odborné recenzované články

Elektrotechnika / od 8.1.2007 do 16.4.2007


zpět na aktuální články       1  2  3  4   

Digitalizace signálu (I)

16.4.2007 | Ing. Jiří Vlček
Signály řeči, hudby nebo obrazu mají jedno společné. Jedná se o signály spojité - analogové. Každý takový signál je vlastně směsí signálů sinusového průběhu. Jejich přechod do digitální podoby signálu popisuje následující článek.

Druhy elektrického silnoproudého rozvodu

9.4.2007 | Ing. Radek Procházka
Topologie sítě je jedním z charakteristických rysů silnoproudého rozvodu, jenž definuje vlastnosti a možnosti provozu této sítě. Následující článek se zabývá základními druhy elektrického silnoproudého rozvodu.

Regulace teploty v budovách - teoretická základna

2.4.2007 | Ing. Jiří Vlček
Čidlo snímání teploty musí být umístěno v přiměřené vzdálenosti od topení. Pokud by bylo příliš blízko, často by se topení zapínalo a vypínalo, soustava by měla snahu kmitat. Naopak při velké vzdálenosti dochází k hysterezi. Jek je to s teorií regulace teplot v budovách napoví následující článek.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 16.03.2010 12:57

Kateřina Buchtová: Vystavovatelé se k nám pravidelně vracejí, už patnáct let

22.3.2007 | Jan Mittelbach
Veletrh Amper letos slaví malé jubileum. Koná se už popatnácté. Vyrostl z dětských nemocí, získal zdravé sebevědomí a blíží se k věku dospělosti. A hlavně jej neopustila odborná veřejnost. O tom, co nás čeká na letošním jubilejním ročníku jsme hovořili s Kateřinou Buchtovou, manažerkou projektu.

Požadavky na elektrický silnoproudý rozvod

19.3.2007 | Ing. Radek Procházka
Pro technický, ekonomický a ekologický návrh silnoproudého rozvodu je třeba dodržet několik zásad. Následující článek se snaží tyto zásady shrnout a ukázat jejich aplikaci na konkrétních případech.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:39

Prof. Václav Havlíček: Naši absolventi jsou připraveni pro budoucnost

12.3.2007 | Ing. Jan Mitellbach
Před zahájením veletrhu Ampér 2007 jsme zašli za rektorem ČVUT, prof. Václavem Havlíčkem, abychom se ho zeptali na současnost i budoucnost vysokoškolského studia elektrotechniky. K tomu má prof. Havlíček co říci nejen ze současné pozice rektora, ale i jako letitý člen Katedry teorie obvodů FEL ČVUT.

Pravidla pro schematické značky profese elektro-silnoproud

5.3.2007 | Ing. Radek Procházka
Projektovou dokumentaci (PD) tvoří celý soubor grafických dokumentů, jejichž základním prvkem jsou schématické značky. A právě o značkách bude několik následujících řádků.

Fáze projektové dokumentace pro silnoproudé rozvody

26.2.2007 | Ing. Radek Procházka
Projektová dokumentace silnoproudých rozvodů má v průběhu plánování dotčené stavby několik základních fází. Následující článek se snaží tyto fáze seřadit a stručně definovat jejich obsah a rozsah.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:38

Základy elektrotechniky (VII)

19.2.2007 | Ing. Jiří Vlček
Druhý díl k části o elektrotechnické výrobě se věnuje oživení, nastavení a výstupní kontrole. Zajištění jakosti výroby systémem norem ISO může vést dle autora ke zkvalitnění výroby, ovšem také k jejímu podstatnému zbyrokratizování. Dle názoru autora není jeho zavádění u malých firem opodstatněné.

Základy elektrotechniky (VI)

12.2.2007 | Ing. Jiří Vlček
Vývoj elektrotechnických zařízení a základní schéma výroby plošného spoje jsou témata, na která se autor zaměřil v prvním článku k elektrotechnické výrobě.

Základy elektrotechniky (V)

5.2.2007 | Ing. Jiří Vlček
Pokračování článku o technickém kreslení se zaměřením na tvorbu elektrotechnické dokumentace se zabývá zjednodušováním schémat, jejich využitím a osvojením si určitých zásad.

Základy elektrotechniky (IV)

29.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
Následující článek autora je zaměřen na tvorbu elektrotechnické dokumentace. Poukazuje na různé zásady technického kreslení a zabývá se praktickými radami a doporučeními při jeho používání. V článku je shrnut základní přehled vhodný nejen pro jeho výuku, ale svým pojetím je oživením i pro letité matadory.

Základy elektrotechniky (III)

22.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
Optoelektronika je hraniční obor mezi elektronikou a optikou. Zabývá se využitím přeměny zářivé energie v elektrickou a naopak v technických zařízeních pro přenos, záznam a zpracování informace. Základní představě a pojmům z této oblasti je věnován následující článek.

Základy elektrotechniky (II)

15.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
V dnešním pokračování základů elektrotechniky jsou popsány její stěžejní součástky jako je kondenzátor, cívka, dioda nebo základní stavební prvek elektrotechniky - tranzistor. Článek se dále zabývá polovodiči. Mezi ty nejznámější patří např. germanium nebo křemík.

Základy elektrotechniky (I)

8.1.2007 | Ing. Jiří Vlček
Elektrotechnika - zjednodušeně řečeno technické využití elektrické energie. Autor tohoto článku a jeho dalších pokračování je i tvůrcem řady publikací, knih, středoškolských učebnic elektrotechniky a aktivním přispěvovatelem časopisů.
zpět na aktuální články       1  2  3  4   

Témata 2018

Partneři - Elektrotechnika


logo DOMAT CONTROL SYSTEM
logo SCHNEIDER ELECTRIC
logo JABLOTRON
logo EXACQ
 
 

Aktuální články na ESTAV.czKarlovarský hotel Thermal se začne opravovat na konci rokuUmění recyklace: Staré cihly rozdrtí a tvoří z nich novéOd noci je uzavřen Libeňský most, tramvaje jsou odkloněnyKostel s obtížemi vzdoroval válce i totalitě. Dostal moderní skleněnou střechu a ožívá