Čínská investice 100 milionů eur do českých baterií

Datum: 19.3.2016  |  Autor: redakce s využitím ČTK

Česká společnost HE3DA, která vlastní patent na 3D lithiové velkokapacitní baterie, vybuduje v Horní Suché na Karvinsku centrum, kde vyvine pět technologických linek na výrobu těchto baterií.

Stále více světových stavebních firem a developerů nabízí kombinaci fotovoltaiky s bateriemi. Důvodem je neustálý pokles cen fotovoltaických technologií a systémů pro skladování energie ve světě.

O nové baterie od české společnosti HE3DA se hovoří jako o skutečné revoluci v akumulaci. Na konci roku 2015 HE3DA oznámila, že její nová technologie přechází z výzkumné fáze do výroby s ambicí stát se jedním z největších světových výrobců lithiových baterií pro skladování energie na světě a zároveň, že v roce 2016 HE3DA plánuje vybudovat plně automatizovanou výrobu a začít dodávat zákazníkům bateriové moduly pro fotovoltaiku, energetiku a automobilový průmysl. Čínskou investicí 100 milionů eur se výroba stává realitou.


Články s 3D prostorovými elektrodami na bázi nanomateriálů vyvinul Jan Procházka, který spolu s podnikateli Radomírem Prusem a Vladimírem Jirkou založil firmu, která v pražských Letňanech vyrobila prvních 160 kusů baterií. Ty by mohly v budoucnu nalézt uplatnění v elektromobilech nebo při skladování energie z větrných a slunečních elektráren.

Zakladatel společnosti HE3DA Jan Procházka je přesvědčen o tom, že v horizontu několika let dojde k poklesu cen baterii až pod hladinu 100 USD/kWh.
"Nynější lithiové baterie se vyrábějí z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva. My jsme vlisovali články ne vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu. Máme tak dvacetkrát silnější tloušťku i kapacitu elektrod," uvedl Procházka.
„Výrobní cena Li baterií 100USD/kWh bude brzy realitou. Věřím, že začneme vyrábět dříve než Tesla v Nevadě. Díky jednoduššímu procesu HE3DA i nízkým investičním nákladům je to realistické (Tesla 5 miliard dolarů versus desítkám milionů u 3D). Naše technologie jsou dveře masového využití baterií v nejrůznějších oblastech,“ dodal Procházka.

Podle Pruse bude firma HE3DA prodávat technologie na výrobu zmíněných baterií. Už nyní má zájemce z Německa, Slovenska, Chile, Ruska a Číny, kde už má poptávku po stovce těchto linek. "Veškeré poplatky z licencí půjdou do Česka," řekl HN Prus.

Podle něj by v Česku měl zůstat i vývoj technologií baterií, jejich vlastní výroba by se měla rozběhnout v závodech v zahraničí.

 

Hodnotit:  

Datum: 19.3.2016
Autor: redakce s využitím ČTKSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (3 příspěvky, poslední 06.10.2016 08:00)


Projekty 2017

Slunce v domě on-line

Stav nabití BAT:--- %
Roční soběstačnost:--- %

Partneři - Elektrotechnika

logo SCHNEIDER ELECTRIC
logo JABLOTRON
logo DOMAT CONTROL SYSTEM
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPraha znovu pořídí změnu územního plánu pro metro DCo připravit před pokládkou dřevěné podlahyPovrchová úprava kašírování neboli laminování, olepování, potahování